Výstavní žně v Paříži: Začala retrospektiva Delacroixe i přehlídka umělců spojených s Chagallem

Kultura Kultura
1. 4. 2018 7:00
V Paříži začaly dvě velké výstavy. Tu s názvem Chagall, Lisickij, Malevič: Ruská avantgarda z Vitebsku 1918-1922 věnuje Centre Pompidou tvorbě tří zásadních postav moderního umění a také studentům vitebské umělecké školy, již Chagall ve svém domovském městě založil. Výstava slibuje 250 prací a dokumentů, které návštěvníci pohromadě nikdy neviděli. Louvre zase hostí retrospektivní přehlídku francouzského romantického malíře Eugena Delacroixe. V galerii bude v rámci první retrospektivy tohoto mistra za posledních padesát let k vidění přes 200 obrazů včetně malby Svoboda vede lid na barikády, již Delacroix vytvořil v roce 1830. Po Moně Lise jde o druhý nejnavštěvovanější artefakt Louvru.
Eugene Delacroix: Svoboda vede lid na barikády.
Eugene Delacroix: Svoboda vede lid na barikády. | Foto: Louvre Museum,
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecká palba v Idlibu zabila devět lidí na straně Damašku

Síly podporující režim syrského prezidenta Bašára Asada v pondělí přišly o devět bojovníků při tureckém ostřelování v provincii Idlib, kde se nachází poslední syrské pozice džihádistů a povstalců podporovaných Ankarou. Napsala to agentura AFP s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Ofenziva vlády, kterou podporuje Rusko, na severozápadě Sýrie trvá bez přestávky od prosince.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy