Výstavní žně v Paříži: Začala retrospektiva Delacroixe i přehlídka umělců spojených s Chagallem

Kultura Kultura
1. 4. 2018 7:00
V Paříži začaly dvě velké výstavy. Tu s názvem Chagall, Lisickij, Malevič: Ruská avantgarda z Vitebsku 1918-1922 věnuje Centre Pompidou tvorbě tří zásadních postav moderního umění a také studentům vitebské umělecké školy, již Chagall ve svém domovském městě založil. Výstava slibuje 250 prací a dokumentů, které návštěvníci pohromadě nikdy neviděli. Louvre zase hostí retrospektivní přehlídku francouzského romantického malíře Eugena Delacroixe. V galerii bude v rámci první retrospektivy tohoto mistra za posledních padesát let k vidění přes 200 obrazů včetně malby Svoboda vede lid na barikády, již Delacroix vytvořil v roce 1830. Po Moně Lise jde o druhý nejnavštěvovanější artefakt Louvru.
Eugene Delacroix: Svoboda vede lid na barikády.
Eugene Delacroix: Svoboda vede lid na barikády. | Foto: Louvre Museum,
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy