Pokoj vzhůru nohama nebo jako vězení. Místnosti pražského paláce si mladí umělci upravili po svém

Pokoj vzhůru nohama nebo jako vězení. Místnosti pražského paláce si mladí umělci upravili po svém
Již popáté se na pražské Malé Straně odehrává výstava Pokoje.
Ta nabízí přehlídku děl studentů uměleckých škol z 51 různých ateliérů z celé České republiky.
"Koncept spočívá v tom, že každý z těch více než 50 ateliérů dostane k dispozici jeden pokoj a možnost ho přetvořit jakýmkoliv způsobem si zamane. Studenti nejsou svázáni žádným žánrem, tématem či čímkoliv jiným," popisuje Jan Štern z obecně prospěšného spolku Containall, který přehlídku pořádá.
"Dáváme jim prostor, aby popustili uzdu svojí kreativitě a na určeném místě se vyřádili," dodává Štern.
Foto: Jakub Plíhal
Prokop Vodrážka Jakub Plíhal Prokop Vodrážka, Jakub Plíhal
12. 11. 2016 11:00
Od pátku 11. listopadu do neděle 20. listopadu probíhá na pražské Malé Straně již pátý ročník výstavy Pokoje. Ta nabízí přehlídku děl studentů vysokých uměleckých škol z 51 různých ateliérů z celé České republiky. Jednotlivé ateliéry dostaly k dispozici vždy jeden pokoj, který mohou dle vlastní libosti upravit.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy