Pražská výstava o historii videoher začíná. Game Boy i Pac-Man jsou v pohotovosti

Výstava Game On je v plném proudu.
Výstava Game On se nachází v holešovické tržnice v hale č. 40 a začala 21. září.
Kromě kultovní postavy Maria jsou u vchodu také barevné kostky z Tetrisu.
Vstupné se může na první pohled zdát vysoké, jde však o zábavu na celý den. Otevřeno je po celý týden.
V přízemí diváky opět vítá Mario. Game On se konalo  v desítkách měst po celém světě.
Game on zahájili ředitel výstavy David Urban (vlevo), Neill McConnon, ředitel britské instituce Barbican a náměstek primátorky Krnáčové Petr Dolínek.
Foto: Marie Dostálová
Marie Dostálová
24. 9. 2017 6:00
Londýnská kulturní instituce Barbican Centre přivezla do haly 40 v pražské holešovické tržnici interaktivní výstavu Game On. Návštěvníci na ní mohou vidět úplně první videohry, mezi které patří například prostinký Pong z roku 1972. Výstava dále představuje desítky arkádových automatů, na nichž lze hrát hity jako Space Invaders nebo Pac-Man. Vyzkoušet se dá také mnoho druhů konzolí nebo novodobá zábava v podobě pohybových her na Xbox Kinect či virtuální reality Sony PlayStation VR. Výstava nabízí i sekce o herním marketingu, vývoji, hudbě i propojení s filmy. Nechybí ani koutek věnovaný českým videohrám. V rámci doprovodného programu jsou v plánu přednášky pro školy či herní turnaje.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy