"Vodní" instalace Magdaleny Jetelové bude v Národní galerii až do listopadu

Kultura Kultura
3. 9. 2017 11:46
Národní galerie v Praze se rozhodla prodloužit výstavu Dotek doby Magdaleny Jetelové ve Veletržním paláci. Její site-specific instalaci, která zaplňuje v podstatě celou Malou dvoranu, a přilehlou výstavu autorčiných soch či kreseb bude možné vidět do 19. listopadu. Osm prací Magdaleny Jetelové pak zůstane v Národní galerii natrvalo.
Dotek doby.
Dotek doby. | Foto: Národní galerie

Velkoplošná instalace Magdaleny Jetelové Dotek doby, umístěná v Malé dvoraně Veletržního paláce, bude k vidění až do poloviny listopadu. Podle Národní galerie si ji do dnešního dne prohlédlo přes 20 tisíc lidí.

"S ohledem na výjimečnost a náročnosti instalace, která pracuje ojedinělým způsobem s architekturou Malé dvorany, jsme se rozhodli výstavu prodloužit až do 19. listopadu letošního roku," říká kurátorka Milena Kalinovská.

Výstava prací světoznámé sochařky Magdaleny Jetelové je koncipována do dvou oddělených, ale vizuálně propojených prostorů. Malou dvoranu zcela zaplňuje site-specific instalace Dotek doby.

"Jetelová pohlíží na prostor jako na arénu veřejné reflexe, chce divákům zprostředkovat zážitky. Instalace naplněná vodou je 40 metrů dlouhá a přes 11 metrů široká se zrcadlovou chvějící se stěno, která je více než dva metry vysoká," popisuje Milena Kalinovská dílo, které je pokračováním prostorových projektů, jež umělkyně realizovala v newyorském MoMA či londýnské Tate.

V přilehlém mezaninu jsou pak vystavené autorčiny slavné sochařské práce od 80. let společně s řadou kreseb, light-boxu a fotografii.

Národní galerie získala v letošním roce z rozhodnutí Poslanecké sněmovny mimořádnou finanční podporu ve výši 18 milionů korun na nákup děl současného umění, které ve sbírkách galerie téměř chybí. Součástí letošních akvizic se stal i Stůl (1986) Magdaleny Jetelové.

Výstava Magdaleny Jetelové ve Veletržním paláci.
Výstava Magdaleny Jetelové ve Veletržním paláci. | Foto: Národní galerie

Darem umělkyně získá galerie do svých sbírek i osm dalších prací, mezi nimi dřevenou sochu Setkání (1992), kresby laserem Henry Moore Studio (1991), kresbu pyrotechnikou Recyklace minulosti (2016), kresbu uhlem Ultima Ratio (2017) nebo rozsáhlé plátno Time Future Contained in Time Past (2010-2017).

 

Právě se děje

před 51 minutami

Senát zvolí nového šéfa Úřadu pro ochranu osobních údajů, Janů nechce funkci obhajovat

Senátoři budou za dva týdny volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Dosavadní šéfka Ivana Janů už nebude funkci obhajovat. Informovaly o tom čtvrteční Lidové noviny (LN). Kandidáty jsou podle listu bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš.

Kauckého prosazuje ODS, podpořit by ho měli také senátoři za KDU-ČSL, uvedl deník. Prokeše nominoval senátor Michael Canov zvolený za Starosty za Liberecký kraj.

Nezávislý správní úřad dohlížející na ochranu osobních údajů vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Tříletá holčička v Japonsku zemřela hladem a žízní, matka ji nechala osm dní bez dozoru

Japonka nechala osm dní doma samotnou svou tříletou dceru, dívka zemřela kvůli dehydrataci a hladu. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Kjódó. Incident se stal stal v červnu, když žena odjela z Tokia za svým přítelem, který žije v jiné části Japonska. Policie uvedla, že matka přiznala, že dceru nechala samotnou v tokijském bytě.

Žena podle médií vypověděla, že dítě nechala v obývacím pokoji a že vstup do kuchyně zablokovala sedačkou, aby dceři zabránila v přístupu k nožům a dalším nebezpečným předmětům v kuchyni.

Podle Kjódó žena nechávala dceru doma samotnou pravidelně, aby mohla chodit do heren a barů. Dítě bylo bez dozoru také několik dní v květnu, kdy matka jela za přítelem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy