Video: Tohle je Kovárna, první klip Tří sester z roku 1989. Našel se na kazetě pod stolem

Kultura Kultura
Aktualizováno 2. 12. 2017 19:50
Skupina Tři sestry zveřejnila úplně první klip, který vznikl v březnu roku 1989 k hitu Kovárna I. z debutové desky Na kovárně to je nářez (1990). Video bylo původně součástí dokumentu 55:55 a 1/2, o němž se kapela domnívala, že ho ztratila. Nedávno ho ovšem při stěhování našli zaměstnanci vydavatelství Warner Music, kazeta s dokumentem ležela na zemi pod jednou nohou stolu. Film natočil na konci 80. a na začátku 90. let režisér Petr Orozovič jako součást studentské práce na FAMU. Dokument pak vyšel na videokazetách, originální materiál z nahrávek se však ztratil a Tři sestry dlouho neměly žádnou kopii. 55:55 a 1/2 chce skupina zveřejnit o Vánocích jako dárek fanouškům.
Lou Fanánek, zpěvák Tří sester. Kapela funguje od roku 1985. | Video: Tři sestry / Warner Music
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy