Video: Takhle to chodí na pohřbech. Cenu Pavla Kouteckého vyhrál film Backstage o krematoriu

Hana Slívová Hana Slívová
12. 6. 2017 12:46
Na YouTube lze vidět vítězný film 11. ročníku Ceny Pavla Kouteckého o nejlepší dokument, který soutěžil v kategorii krátkometrážních filmů. Desetiminutový snímek Backstage svérázným způsobem ukazuje zákulisí strašnického krematoria. Vítězný film hlavní kategorie 5 October, jenž vypráví o muži, který kvůli nádoru opouští rodinu, bude pak k vidění na projekcích v regionech.
Video:

Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší krátkometrážní dokument získal film Backstage Martina Macha a Dominika Truhláře.

Film, který popisuje každodenní rutinu spalovače strašnického krematoria a doommetalového hudebníka Iva Plačka, vznikl jako cvičení v ateliéru audiovizuální tvorby na Univerzitě Tomáš Bati ve Zlíně. Plaček ve filmu mluví bez obalu o tom, která těla se nejlépe či nejhůře pálí, i o své hudbě.

Film porotu soutěže zaujal "tématem, které není nijak radostné, i zpracováním, které s tématem zajímavě koresponduje". Desetiminutový film si můžete pustit na YouTube přes odkaz v tomto článku.

5 October je skvělá filmařina

V hlavní kategorii uspěl snímek 5 October režiséra Martina Kollára o muži, jenž se kvůli obřímu nádoru na obličeji rozhodl opustit svoji rodinu a vydat se na cestu, jež je pro něj útěkem před závažným rozhodnutím, vlastním strachem i nesnesitelnými společenskými situacemi.

"Jednomyslně jsme se shodli na tomto filmu, ve kterém se spojují vysoké estetické kvality, skvělá filmařina, včetně mimořádné práce s obrazem i zvukem a tichem, a závažné téma lidské smrtelnosti i radosti z přítomného okamžiku," znělo vyjádření poroty.

S cenou je spojena také finanční odměna pro režiséry od Nadačního fondu Avast. Martin Kollár získal 100 tisíc korun, Martin Mach si s Dominikem Truhlářem rozdělí 40 tisíc korun.

Vítězné filmy se budou promítat spolu s dalšími nominovanými snímky Ceny Pavla Kouteckého v regionech.

 • 17. 6. Ostrava, Cineport, 17:00
  Backstage + Kittchen - až budu proměněný + Stopy, střepy, kořeny
 • 17. 6. Broumov, Dřevník, 19:00
  Backstage + Do zbraně
 • 18. 6. Broumov, Dřevník, 18:00
  Kittchen - až budu proměněný + 5 October
 • 21. 6. Plzeň, Moving Station, 19:00
  5 October
 • 23. 6. Plzeň, Moving Station, 20:00
  Backstage + Kittchen - Až budu proměněný + Stopy, střepy, kořeny
 • 23. 6. Český Krumlov, Prádelna, 19:30
  FC Roma + Backstage
 • 23. 6. Polička, letní kino Na dvorku, 21:30
  Backstage + Kittchen - až budu proměněný + Stopy, střepy, kořeny
 • Polička 24. 6. Louny, U Maringotky, 21:30
  Backstage + Kittchen - až budu proměněný + Stopy, střepy, kořeny
 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy