Zemřela kubánská primabalerína Alicia Alonsová, bylo jí 98 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 10. 2019 20:03
Legendární kubánská primabalerína a choreografka Alicia Alonsová ve čtvrtek zemřela. Bylo jí 98 let. Podle agentury AFP to oznámil Kubánský národní balet, který Alonsová sama v roce 1948 založila a jehož byla uměleckou ředitelkou.
Kubánská primabalerína a choreografka Alicia Alonsová na archivním snímku z roku 2016.
Kubánská primabalerína a choreografka Alicia Alonsová na archivním snímku z roku 2016. | Foto: Reuters

Jediná Latinoameričanka v historii, která byla označována symbolickým titulem 'prima ballerina assoluta' náležejícím nejvýznamnějším baletkám její generace, zemřela ve čtvrtek dopoledne v 11:00 kubánského času (17:00 SELČ), napsala AFP s odvoláním na mluvčího Kubánského národního baletu.

Alonsová, která se nikdy nechtěla vzdát své země, založila výraznou samostatnou kubánskou baletní školu. Její uměleckou dráhu ztěžoval zdravotní problém - od 21 let měla vážně poškozený zrak.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy