Ve věku 84 let zemřel umělec Christo, proslavil se zahalováním staveb

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 6. 2020 0:09
Ve věku 84 let ve svém newyorském domě zemřel výtvarný umělec Christo, který se po celém světě proslavil zejména zahalováním staveb textiliemi. O úmrtí informovala jeho kancelář, podle agentury AP neuvedla příčinu smrti.
Christo v roce 2010 v Berlíně při přebírání ceny Zlatá slepice
Christo v roce 2010 v Berlíně při přebírání ceny Zlatá slepice | Foto: Reuters

Zesnulý umělec se narodil v Bulharsku jako Christo Vladimirov Javačev. V roce 1956 odešel do Prahy, odkud pak utekl do Vídně. Proslavil se v uměleckém páru se svou manželkou Jeanne-Claude, která zemřela v roce 2009. Látkou pokryli mrakodrapy, část australského pobřeží, římské hradby, živé stromy či pařížský most Pont Neuf.

Jejich zakrytí berlínského Říšského sněmu přilákalo v roce 1995 desetitisíce diváků. V následujících dvou týdnech se na budovu skrytou ve 100 tisíci metrech čtverečních blýskavé fólie přijelo podívat dalších pět milionů lidí z celého světa.

V roce 1995 Christo obalil budovu Říšského sněmu v Berlíně
V roce 1995 Christo obalil budovu Říšského sněmu v Berlíně | Foto: Reuters

Smyslem akce bylo podle umělců ukázat jedinečnost skutečnosti, která pomíjí. Snaha upozornit na pomíjivost se ostatně nese celým dílem tohoto uměleckého páru, který se poznal koncem 50. let na studiích v Paříži.

Velkou pozornost upoutal Christo před čtyřmi lety svým projektem plovoucích barevných pontonů, které na dva týdny spojily města u severoitalského Isejského jezera. Prošlo se po nich celkem 1,3 milionu lidí.

Instalace na Isejském jezeru v Itálii v červnu 2016
Instalace na Isejském jezeru v Itálii v červnu 2016 | Foto: Reuters

"Christo prožil svůj život naplno, nejen, že vymýšlel věci, které se zdály být nemožné, také ty věci realizoval," uvedla po umělcově smrti jeho kancelář. "Díla Christa a Jeanne-Claude sbližovala lidi skrze společné prožitky po celém světě, a jejich tvorba nadále žije v našich srdcích a našich vzpomínkách," citovala z prohlášení AP.

Loni na jaře média informovala o novém Christově projektu, který měl být podle původního plánu zrealizován minulý měsíc. Pod látkou měl na několik dní zmizet Vítězný oblouk v centru Paříže. Christův tým nyní uvedl, že instalace ve francouzské metropoli bude k vidění na podzim 2021.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy