Zemřel herec Ladislav Potměšil, proslavila ho role v Byl jednou jeden polda

ČTK Kultura ČTK, Kultura
12. 7. 2021 12:22
Ve věku 75 let toto pondělí v motolské nemocnici zemřel herec Ladislav Potměšil. Mezi jeho nejznámější role patřil major Maisner v trojici filmů Byl jednou jeden polda.
Podívejte se na některé nejznámější filmové a seriálové role Ladislava Potměšila. | Video: Aktuálně.cz

Potměšil byl dlouhodobě nemocný, jeho úmrtí serveru Blesk.cz potvrdil syn Jan. Podle České televize herci hrozilo ochrnutí. Podstoupil čtyři vážné operace, po nichž musel ukončit kariéru. O nemoci hovořil v pořadu 13. komnata.

Za téměř šedesátiletou kariéru Ladislav Potměšil ztvárnil desítky filmových rolí. K těm nejznámějším kromě výstředního majora Václava Maisnera v komediální trilogii Byl jednou jeden polda patřil cholerický otec kominického učně Horáček v obou dílech muzikálu Discopříběh.

Široké uplatnění herec našel v divadle a televizi. Diváci ho mohli znát ze seriálu Hospoda, kde hrál štamgasta Vencu Nováka, jako Boučka ze Zdivočelé země, doktora Kosíka z Cest domů, Přístavu či Ordinace v růžové zahradě, kde ztělesnil gynekologa Čížka.

Rodák z pražského Žižkova od dětství chodil do pěveckých souborů, zpíval v karlínském Domě pionýrů a mládeže a na jevišti poprvé stanul jako čtrnáctiletý. Roku 1969 absolvoval DAMU, kde jeho spolužačkami byly Daniela Kolářová či Hana Maciuchová, a získal angažmá v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého, tedy dnešním Švandově.

Působil zde do roku 1988 a postupně přešel od jinošských rolí k romantickým hrdinům a charakterním postavám převážně komického rázu.

Poté hrál krátce v Divadle S. K. Neumanna, to znamená nynějším Divadle pod Palmovkou, nebo v Divadelní společnosti Josefa Dvořáka. V letech 1993 až 2007 byl členem souboru Divadla na Vinohradech.

Ladislav Potměšil na snímku z února 2007.
Ladislav Potměšil na snímku z února 2007. | Foto: ČTK

Ve filmu debutoval titulem Ledové moře volá z roku 1961, další postavy jinochů vytvořil ve snímcích Transport z ráje, Strach, Láska nebeská nebo v psychologickém dramatu Škola hříšníků.

Roku 1979 si zahrál v dobrodružném filmu Drsná Planina Jaroslava Soukupa, jehož následná série komedií vynesla Ladislava Potměšila z kategorie žánrového figurkáře na pozici komediálního protagonisty.

Byl podruhé ženatý, s herečkou Jaroslavou Brouskovou měl dva syny. 

Poté, co byl donucen ze zdravotních důvodů ukončit kariéru, se věnoval vnoučatům, hrál šachy, četl a sledoval někdejší kolegy na televizní obrazovce, dodává web České televize.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově, platby přijme i v bitcoinech

Internetová sociální síť Twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce spropitného s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) bude nově dostupná celosvětově a platby bude přijímat i v bitcoinech. Twitter to oznámil ve čtvrtek. Firma tak chce držet krok s provozovateli jako Patreon, kteří funkci také nabízejí.

Twitter novou funkci od května testoval. Peníze jejím prostřednictvím mohli posílat všichni uživatelé, přijímat je ale byla schopna pouze skupina vybraných uživatelů, která zahrnovala například novináře, experty a zástupce neziskových organizací. Tato skupina by se však měla časem rozšiřovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy