Prožijte si České století s Havlem, Masarykem i soudruhy

Foto: ČT
Kultura Kultura
20. 8. 2014 13:55
Podívejte se na záběry z letošních částí seriálu české století a připomeňte si i ty loňské.

Fotogalerie - Nezvyklý pohled na mezní okamžiky moderních českých dějin let 1918 až 1992 v cyklu České století režiséra Roberta Sedláčka a autora Pavla Kosatíka se poprvé na obrazovkých České televize objevil 27. října.

Na loňský podzim ČT naplánovala pět částí (Velke bourani, Den po Mnichovu, Kulka pro Heydricha, Zabíjení soudruha, Všechnu moc lidu Stalinovi), zbývající čtyři díly se na obrazovce objeví letos na podzim. Bude mezi nimi například ten o Chartě 77 a procesu s Plastic People of the Universe nazvaný Je to jen rocknroll, v němž si Václava Havla zahraje Marek Daniel.

"Jde o to nejpodstatnější, co jsem dosud natočil. Je ironií osudu, že to je právě v televizi, ačkoliv se za mnou táhne pověst nezávislého filmaře. Přitom nemám pocit nervozity, že tu předvedu lidem," řekl Sedláček.

Podle něj České století neusiluje o rekonstrukce nejpravděpodobnějšího průběhu historických událostí, nýbrž o vytvoření situací, v nichž budou moci diváci spoluprožívat s historickými postavami jejich pocity, pochyby, odhodlání i obavy.

"Pochopitelně jsem měl odborné poradce i oponenturu, proběhlo to obvyklým způsobem," uvedl Kosatík. Snažil se, aby scénáře fungovaly jako dramata.

Původně existovalo šestnáct témat, které šly po osobnostech. "Pak jsme vybrali nejdůležitější data a doplnili je o rok 1992, který nám tam naskočil jako nutná pointa roku 1918," vysvětlil Sedláček.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Ruský hacker se přiznal k největší bankovní loupeži přes internet, hrozí mu až 20 let

Ruský hacker vydaný loni z Gruzie do USA se v pondělí v New Yorku přiznal k rozsáhlé internetové krádeži osobních dat klientů americké banky JP Morgan Chase. Oznámila to agentura Bloomberg. Šestatřicetiletý Andrej Ťurin má vyslechnout rozsudek manhattanského soudu v polovině února, hrozí mu trest vězení 15 až 20 let.

Ťurin podnikl útok proti americké bance před čtyřmi lety a zmocnil se dat 80 milionů jejích klientů. Ve své době to byla podle agentury AP největší internetová bankovní loupež na světě. Jeho oběťmi se rovněž staly finanční ústavy Fidelity Investments, E-Trade Financial a Dow Jones, burzovní zpravodajské weby a makléřské firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy