V Rumunsku se našly ukradené vzácné tisky Newtona a Galileiho v hodnotě 73 milionů

ČTK ČTK
18. 9. 2020 20:17
Policie v Rumunsku našla ukradené vzácné knihy včetně prvních vydání prací Galilea Galileiho a Isaaca Newtona. Oznámila to stanice BBC s tím, že na 200 vzácných a cenných výtisků má hodnotu více než 2,5 milionu liber, což je v přepočtu přes 73 milionů korun.
Policisté nalezli vzácný lup, obsahující první vydání Newtona, Galileiho nebo kresby Goyi.
Policisté nalezli vzácný lup, obsahující první vydání Newtona, Galileiho nebo kresby Goyi. | Foto: ČTK

"Tyto knihy jsou nesmírně cenné, ale důležitější je, že jsou nenahraditelné a mají obrovský význam pro mezinárodní kulturní dědictví," říká detektiv Andy Durham z londýnské metropolitní policie.

Cenné knihy byly ukradleny v lednu 2017 ze skladu v londýnské čtvrti Feltham, kde čekaly na převoz k aukci v americkém Las Vegas. Zloději vyřízli otvory ve střeše a poté se po lanech spustili dovnitř budovy, čímž se vyhnuli bezpečnostním senzorům. Ven se dostali stejnou cestou.

Vyšetřovatelé později zjistili, že podezřelí patří k rumunskému gangu, jenž stojí za sérií vloupání do britských skladů s hodnotným zbožím. Loni policie v rámci mezinárodní spolupráce provedla razie na 45 místech v Británii, Rumunsku a Itálii.

Ve středu policisté objevili ukradené knihy ve skrýši pod podlahou domu v oblasti Neamts na severovýchodě Rumunska. V souvislosti s případem policie obvinila 13 lidí, z nichž 12 se ke krádeži už doznalo.

Nalezený lup obsahuje kromě prvních výtisků prací Galileiho a Newtona kupříkladu také náčrty španělského malíře Franciska Goyi.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy