V Rumunsku se našly ukradené vzácné tisky Newtona a Galileiho v hodnotě 73 milionů

ČTK ČTK
18. 9. 2020 20:17
Policie v Rumunsku našla ukradené vzácné knihy včetně prvních vydání prací Galilea Galileiho a Isaaca Newtona. Oznámila to stanice BBC s tím, že na 200 vzácných a cenných výtisků má hodnotu více než 2,5 milionu liber, což je v přepočtu přes 73 milionů korun.
Policisté nalezli vzácný lup, obsahující první vydání Newtona, Galileiho nebo kresby Goyi.
Policisté nalezli vzácný lup, obsahující první vydání Newtona, Galileiho nebo kresby Goyi. | Foto: ČTK

"Tyto knihy jsou nesmírně cenné, ale důležitější je, že jsou nenahraditelné a mají obrovský význam pro mezinárodní kulturní dědictví," říká detektiv Andy Durham z londýnské metropolitní policie.

Cenné knihy byly ukradleny v lednu 2017 ze skladu v londýnské čtvrti Feltham, kde čekaly na převoz k aukci v americkém Las Vegas. Zloději vyřízli otvory ve střeše a poté se po lanech spustili dovnitř budovy, čímž se vyhnuli bezpečnostním senzorům. Ven se dostali stejnou cestou.

Vyšetřovatelé později zjistili, že podezřelí patří k rumunskému gangu, jenž stojí za sérií vloupání do britských skladů s hodnotným zbožím. Loni policie v rámci mezinárodní spolupráce provedla razie na 45 místech v Británii, Rumunsku a Itálii.

Ve středu policisté objevili ukradené knihy ve skrýši pod podlahou domu v oblasti Neamts na severovýchodě Rumunska. V souvislosti s případem policie obvinila 13 lidí, z nichž 12 se ke krádeži už doznalo.

Nalezený lup obsahuje kromě prvních výtisků prací Galileiho a Newtona kupříkladu také náčrty španělského malíře Franciska Goyi.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy