V Plzni začala Živá ulice, velká přehlídka hudby, divadla i mladé módy

ČTK ČTK
10. 7. 2017 16:11
Západočeská metropole Plzeň zve do ulic fanoušky divadla, hudby i mladé módy. Festival Živá ulice až do srpna nabídne desítky koncertů, divadelních představení, výstav i program pro děti, které si budou moci vyzkoušet profesi herce či režiséra. Festival je zdarma.
Amanitas Fire Theatre se v Plzni představí 12. 7.
Amanitas Fire Theatre se v Plzni představí 12. 7. | Foto: Živá ulice

Na šesti místech Plzně začal šestý ročník festivalu Živá ulice. Přehlídka hudby a divadla nabídne rock, jazz, swing, pop, představení pod širým nebem, design, autorskou módu a letní kino. Všechny akce jsou zdarma. 

"Začínáme třídenním divadelním blokem. Prostřední blok od 11. do 20. srpna bude patřit hudbě a akci zakončí 3. září festival polévky," řekl mluvčí Filip Koryta. 

Divadelní představení se odehrávají v Mlýnské strouze. Vystoupí tu sedm souborů - nový cirkus a akrobati i žongléři.

Od pondělí 14. srpna se festival rozšíří k Brance a po roční pauze se vrátí na venkovní zahrádku klubu Zach’s Pub, která se kultuře otevře 15. srpna. Velké koncerty budou od středy do soboty na náměstí Republiky, kam chodí tisíce lidí. O hudební program se pak postarají například The Prostitutes, Role, Houpací koně, Fast Food Orchestra nebo písničkář Thom Artway

Součástí festivalu budou Fashion Days - dva dny autorské módy a designu na náměstí. Šafaříkovy sady provoní food festival národnostních menšin Babylon na Plotně, prostor okolo Proluky pak bude patřit dětem. Vůbec poprvé tam pro ně vznikne Loutkoviště, tedy originální konstrukce loutkových divadýlek, kde si mohou vyzkoušet profesi herce, režiséra nebo hudebníka. 

 

Právě se děje

před 32 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Sdělil to ve středu generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Další zprávy