Začíná festival alternativního umění ...příští vlna. Divadlo se inspiruje i Váchalovými dřevoryty

ČTK ČTK
19. 9. 2017 3:25
Těžiště festivalu alternativního umění ...příští vlna, který se od 19. září do 1. října koná v Praze, je letos v divadle. Návštěvníci festivalu uvidí celkem dvacet inscenací, řada z nich cituje nebo přímo dramatizuje významná literární díla.
Jedno z inscenací vychází z osudu výtvarníka Váchala.
Jedno z inscenací vychází z osudu výtvarníka Váchala. | Foto: Jana Patková

V pražském klubu MeetFactory začíná 19. září festival s názvem …příští vlna/next wave…, který uvádí divadelní, hudební, taneční, literární i výtvarnou alternativu.

Co se bude dít v MeetFactory

  • V MeetFactory uvede režisérka Apolena Vanišová premiéru inscenace na základě experimentální prózy Fernanda Arrabala Pohřeb sardinky.
  • Autorský projekt Šumava láska Chemického divadla a režiséra Vojtěcha Bárty se inspiruje texty, dřevoryty a životními osudy Josefa Váchala.
  • Z brněnského HaDivadla přiveze festival divadelní esej Náměsíčníci (imitace a tušení), který podle románu Hermanna Brocha režíroval jeho umělecký šéf Ivan Buraj.

Letos diváci v klubu i na několika dalších místech v Praze uvidí dvacítku inscenací. Řada z nich je dramatizací nebo koláží významných literárních děl. 

Na Žižkově zahraje Vladimír Franz

Vrcholem přehlídky bude udělení poct významným osobnostem a projektům alternativní scény v Divadle Komedie. Pravidelnou festivalovou linií je také objevování nových kulturních prostor - letos to bude podzemí DUP39 na Národní třídě a DriveHouse na Vinohradech.

Tři patra činžovního domu slibují pořadatelé oživit divadlem pro děti i dospělé, site-specific projekty Jany Orlové a Antonína Brindy a koncerty.

Festival obsadí také Nákladové nádraží Žižkov. 23. září tam proběhne další část autorského cyklu Miroslava Bambuška Písně o zemi, což je komorní představení pro tři herce a jednu tanečnici. Živou hudbou představení doprovodí skladatel a výtvarník Vladimír Franz

Akce potrvá do 1. října. Pak se festival přesune do Brna, kde ho od 13. do 15. října převezme HaDivadlo.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy