Začíná festival alternativního umění ...příští vlna. Divadlo se inspiruje i Váchalovými dřevoryty

ČTK ČTK
19. 9. 2017 3:25
Těžiště festivalu alternativního umění ...příští vlna, který se od 19. září do 1. října koná v Praze, je letos v divadle. Návštěvníci festivalu uvidí celkem dvacet inscenací, řada z nich cituje nebo přímo dramatizuje významná literární díla.
Jedno z inscenací vychází z osudu výtvarníka Váchala.
Jedno z inscenací vychází z osudu výtvarníka Váchala. | Foto: Jana Patková

V pražském klubu MeetFactory začíná 19. září festival s názvem …příští vlna/next wave…, který uvádí divadelní, hudební, taneční, literární i výtvarnou alternativu.

Co se bude dít v MeetFactory

  • V MeetFactory uvede režisérka Apolena Vanišová premiéru inscenace na základě experimentální prózy Fernanda Arrabala Pohřeb sardinky.
  • Autorský projekt Šumava láska Chemického divadla a režiséra Vojtěcha Bárty se inspiruje texty, dřevoryty a životními osudy Josefa Váchala.
  • Z brněnského HaDivadla přiveze festival divadelní esej Náměsíčníci (imitace a tušení), který podle románu Hermanna Brocha režíroval jeho umělecký šéf Ivan Buraj.

Letos diváci v klubu i na několika dalších místech v Praze uvidí dvacítku inscenací. Řada z nich je dramatizací nebo koláží významných literárních děl. 

Na Žižkově zahraje Vladimír Franz

Vrcholem přehlídky bude udělení poct významným osobnostem a projektům alternativní scény v Divadle Komedie. Pravidelnou festivalovou linií je také objevování nových kulturních prostor - letos to bude podzemí DUP39 na Národní třídě a DriveHouse na Vinohradech.

Tři patra činžovního domu slibují pořadatelé oživit divadlem pro děti i dospělé, site-specific projekty Jany Orlové a Antonína Brindy a koncerty.

Festival obsadí také Nákladové nádraží Žižkov. 23. září tam proběhne další část autorského cyklu Miroslava Bambuška Písně o zemi, což je komorní představení pro tři herce a jednu tanečnici. Živou hudbou představení doprovodí skladatel a výtvarník Vladimír Franz

Akce potrvá do 1. října. Pak se festival přesune do Brna, kde ho od 13. do 15. října převezme HaDivadlo.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy