V Knihovně Václava Havla se budou číst texty Josefa Škvoreckého, který zemřel před šesti lety

Kultura Kultura
3. 1. 2018 16:00
Příznivci spisovatele a zakladatele exilového nakladatelství '68 Publishers Josefa Škvoreckého, od jehož úmrtí v kanadském Torontu uplynulo 3. ledna 2018 šest let, se sejdou v pražské Knihovně Václava Havla. Ve čtvrtek 4. ledna tam bude od 17 do 22 hodin z jeho knih číst řada osobností, milovníků a znalců autorova díla. Večer, který je otevřený široké veřejnosti, zahájí ředitel knihovny Michael Žantovský. Mezi nejslavnější knihy Josefa Škvoreckého patří série s hrdinou Dannym Smiřickým: Zbabělci, Tankový prapor, Prima sezóna, Mirákl a Příběh inženýra lidských duší. Škvorecký byl také vynikajícím překladatelem.
Josef Škvorecký v roce 2004.
Josef Škvorecký v roce 2004. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 15 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy