V 90 letech zemřela filozofka Ágnes Hellerová. Patřila mezi silné Orbánovy kritiky

ČTK / Reuters
20. 7. 2019 8:23
Maďarská disidentka a filozofka Ágnes Hellerová psala o filozofii dějin, etice a teorii modernity. Patřila mezi silné kritiky maďarského premiéra Viktora Orbána, který podle ní podrývá demokracii. O úmrtí Hellerové v pátek informovala Maďarská akademie věd. Bylo jí 90 let.
Hellerová vloni navštívila Česko, vystoupila 21. srpna v Knihovně Václava Havla v Praze, kde se konalo setkání s účastníky protestů proti invazi do Československa v roce 1968.
Hellerová vloni navštívila Česko, vystoupila 21. srpna v Knihovně Václava Havla v Praze, kde se konalo setkání s účastníky protestů proti invazi do Československa v roce 1968. | Foto: ČTK

Hellerová byla židovského původu, přežila holokaust a v komunistickém Maďarsku se stala terčem politické perzekuce. V roce 1968 například podepsala protest proti potlačení pražského jara v Československu.

V roce 1977 nakonec s manželem, filozofem Ferenc Fehérem, odešla do exilu, nejdříve do Austrálie. Později přednášela 25 let politickou teorii na newyorské New School for Social Research.

Filozofka byla ovlivněna svým učitelem, marxistou Györgym Lukácsem. 

Do Maďarska se vrátila až po pádu komunismu v roce 1989. Hellerová hodně psala o filozofii dějin, etice a také teorii modernity. Byla zastánkyní liberální demokracie a silnou kritičkou vládnoucího premiéra Viktora Orbána.

Podle maďarských médií Hellerová zemřela, když si šla v pátek zaplavat na jezero Balaton.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 57 minutami

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy