V 90 letech zemřela filozofka Ágnes Hellerová. Patřila mezi silné Orbánovy kritiky

ČTK / Reuters
20. 7. 2019 8:23
Maďarská disidentka a filozofka Ágnes Hellerová psala o filozofii dějin, etice a teorii modernity. Patřila mezi silné kritiky maďarského premiéra Viktora Orbána, který podle ní podrývá demokracii. O úmrtí Hellerové v pátek informovala Maďarská akademie věd. Bylo jí 90 let.
Hellerová vloni navštívila Česko, vystoupila 21. srpna v Knihovně Václava Havla v Praze, kde se konalo setkání s účastníky protestů proti invazi do Československa v roce 1968.
Hellerová vloni navštívila Česko, vystoupila 21. srpna v Knihovně Václava Havla v Praze, kde se konalo setkání s účastníky protestů proti invazi do Československa v roce 1968. | Foto: ČTK

Hellerová byla židovského původu, přežila holokaust a v komunistickém Maďarsku se stala terčem politické perzekuce. V roce 1968 například podepsala protest proti potlačení pražského jara v Československu.

V roce 1977 nakonec s manželem, filozofem Ferenc Fehérem, odešla do exilu, nejdříve do Austrálie. Později přednášela 25 let politickou teorii na newyorské New School for Social Research.

Filozofka byla ovlivněna svým učitelem, marxistou Györgym Lukácsem. 

Do Maďarska se vrátila až po pádu komunismu v roce 1989. Hellerová hodně psala o filozofii dějin, etice a také teorii modernity. Byla zastánkyní liberální demokracie a silnou kritičkou vládnoucího premiéra Viktora Orbána.

Podle maďarských médií Hellerová zemřela, když si šla v pátek zaplavat na jezero Balaton.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy