Ztohoven jsou ve hře o Cenu Národní galerie

Radek Wohlmuth
24. 8. 2007 0:00
Vstoupí jaderný výbuch v ČT do sbírky moderního umění?
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Záznam "jaderné" akce diverzně-umělecké skupiny Ztohoven v Černém Dole v Podkrkonoší se může stát součástí sbírky moderního umění pražské Národní galerie.

Členové této skupiny, kteří byli v souvislosti se svou akcí obviněni z šíření poplašné zprávy, navíc mohou získat víc než čtvrt milionu korun. Stačí k tomu jedno: Vyhrát první ročník soutěže, kterou galerie vypsala pro umělce do třiatřiceti let.

Do loňska se spolu mohli mladí čeští umělci každoročně utkat prakticky jen o Cenu Jindřicha Chalupeckého, která byla poprvé vyhlášena v roce 1990 z iniciativy Václava Havla, Jířího Koláře a Theodora Pištěka. Letos už je to jinak. Národní galerie v čele s Milanem Knížákem a Skupina ČEZ přišly se svou vlastní cenou, pojmenovanou NG 333.

Přesně tolik korun v tisících dostane umělec, který v soutěži zvítězí. Její uzávěrka je 3. září a ze své povahy je otevřená. Zúčastnit se jí může na základě dokumentace svých děl v podstatě každý mladý umělec z Čech a Slovenska, který se přihlásí. Jenže formace Ztohoven se nepřihlásila.

Vzhledem k tomu, že by to ani fakticky nebylo možné, protože pro veřejnost stále zůstávají v anonymitě (což podmínky soutěže nevylučují), nominoval je z vlastní iniciativy Jan Mlčoch, kurátor fotografické sbírky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze oceněný například cenou Osobnost české fotografie 2005, sám jedna z postav domácího avantgardního umění 60. a 70. let.

"Toto dílo využívá nejnovější média výtvarného umění a oslovuje nejširší vrstvy společnosti," píše ve svém návrhu Mlčoch a zdůrazňuje i tolik diskutovanou výjimečnost práce skupiny.

Jeho gesto vnímá kladně také historik umění Ludvík Hlaváček, ředitel Centra pro současné umění Praha. "Mlčochova nominace je jednak dobře míněna a - co se týče charakteru a kvality uměleckého díla - je naprosto oprávněná," řekl pro Aktuálně.cz. "Já bych jako případný porotce neváhal udělit skupině jakoukoli cenu. Janu Mlčochovi jde zřejmě i o to, aby upozornil veřejnost na uměleckou hodnotu aktivit skupiny Ztohoven."

Podobný názor má i vizuální umělec a pedagog VŠUP Jiří David, který však dodává: "Od Jana Mlčocha je to hezké. Problém je, že pokud by tato skupina takové ocenění ČEZu a Národní galerie přijala, popřela by sama sebe. Cena ČEZu je totiž z mnoha důvodů nepřijatelná pro všechny soudné mladé umělce."

S tím souhlasí i historik umění Hlaváček.

Foto: Ztohoven

"Jiří David má nepochybně pravdu, když tvrdí, že cena NG je pro skupinu nedůstojná a že by ji při případném udělení museli odmítnout. Já osobně," pokračuje, "bych skupinu Ztohoven nominoval třeba na Cenu Ministerstva kultury, ke které se nevážou negativní konotace, ale tam je, myslím, problém s termínem."

Faktem je, že Cena NG a Skupiny ČEZ nebyla právě kvůli jejím protagonistům na domácí výtvarné scéně přijata zrovna jednoznačně. Veřejně ji zpochybnil například výtvarný kritik Jiří Ptáček.

Generalizující spekulace ohledně udělení této ceny jsou ale zatím předčasné. Nejprve dostane slovo česko-slovenská porota, která vybere jejích devět finalistů, a z nich potom určí vítěze. Jak všechno dopadne a jak se nakonec vítěz zachová, je zatím ve hvězdách. Jisté je jedno, do konce roku bude jasno.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy