Ztohoven dokončují film o výbuchu v ČT

Radek Wohlmuth
27. 9. 2007 9:50
Máme pro vás trailer a víme, kam na předpremiéru
Foto: Ztohoven

Praha - Úspěšná ČT-akce skupiny Ztohoven v podkrkonošské obci Černý Důl na mediální a společenské scéně zapůsobila jako "výbuch bomby".

Už v internetových diskuzích vyšlo najevo, že si členové umělecko-diverzního sdružení ke svým projektům pořizují videodokumentaci. Uběhly dva a půl měsíce a je tu nahrubo sestříhaný film. Předpremiéra bude za týden.

On-line deník Aktuálně jako jediné české médium dostal exkluzivně k dispozici na tři dny trailer. Zhruba tříminutový časosběrný dokument má podobu dynamicky sestříhaného klipu s hudbou absolventa pražské VŠUP Ondry Skaly, který si říká Ježíš táhne na Berlín.

Trailer ve zkratce zachycuje provedení akce a obsahuje i synchronní záznam toho, co se dělo v improvizované "režii" skupiny pod kamerou v Černém Dole přímo ve chvíli, kdy se na obrazovce objevila montáž exploze. Je zlehka prošpikován promluvami lidí, kteří se k věci bezprostředně vyjadřovali. Mezi nimi stojí za pozornost hlavně drobná "psychologická sonda" mistryně světa ve vrhu koulí z Helsinek a místopředsedkyně Rady ČT Heleny Fibingerové.

Klip končí odjezdem z místa činu a tradičním odkazem na oficiální stránky skupiny, které jsou mimochodem zase v provozu. Najdete je na www.ztohoven.com - com jako comunikace - a na nich manifesty ke všem třem akcím, screenshoty i diskusní fórum. Trailer z Černého Dolu se tam objeví až v neděli.

"Samotný film je stále ve fázi natáčení," řekl Aktuálně.cz člen skupiny Ztohoven, který vystupuje pod jménem Radim Rath.

"Natočili jsme kolem patnácti hodin materiálu. Výsledek by měl mít  dvacet až třicet minut, ale uvidíme, jak se bude celá věc vyvíjet. Film by měl mít tři části a ta třetí ještě nemůže být dotočena, protože věc ještě nekončí. Je to pořád taková hrubá verze."

Na rozdíl od traileru by měl film zahrnovat všechno včetně příprav a kauzy, která vznikla po 17. červnu. "Film by měl ukázat, jak proběhla samotná akce - v tomhle ohledu bude částečně jakousi reportáží," doplňuje Radim Rath.

"Dál se skládá z výpovědí, mediálních výstupů o tvorbě Ztohoven a dalších dokumentárních pasáží. Snad mu nebude chybět ani nadhled a vtip, ale měl by být hlavně věrným dokumentem o celé té věci. Vystupovat v něm budou samozřejmě členové Ztohoven, lidé z ČT, kunsthistorici a jiní odborníci nebo lidé zaujatí v této věci."

Předpremiéra bude 3. října od osmi večer ve vysočanské Trafačce (Kurta Konráda 1, Praha 9) a je přístupná veřejnosti. Kdo přijde, uvidí vůbec poprvé kompletní záznamy ze všech diverzních projektů skupiny. První dva - Otazník nad Hradem o přeměně neonového srdce od Jiřího Davida na Pražském hradě v otazník a Znásilněný podvědomí o překrytí reklamních ploch v metru - budou sloužit jako "předfilmy".

"Všechno to vzniká z potřeby ukázat, co vede člověka k činům a je jedno jestli je nazýváme uměním nebo ne," říká k tomu Radim Rath. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Právě se děje

před 44 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 1 hodinou

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
Další zprávy