Zpříjemnit město. Kaláb nebo Toy Box vytvářejí velkoplošné malby v Plzni

Zpříjemnit město. Kaláb nebo Toy Box vytvářejí velkoplošné malby v Plzni
Snímek z druhého ročníku akce Wallz.
Snímek z druhého ročníku akce Wallz.
Snímek z druhého ročníku akce Wallz.
Snímek z druhého ročníku akce Wallz.
Foto: Michal Poustka
ČTK Kultura ČTK, Kultura
18. 6. 2021 13:30
Deset exponovaných míst po Plzni nově zdobí velkoplošné malby, takzvaný mural art, od domácích i zahraničních umělců. Na akci nazvané Wallz dostali k dispozici plochu 2500 metrů čtverečních, více než čtyřikrát rozlehlejší než při loňském prvním ročníku.

Díla vytvářejí významná osobnost české graffiti scény Jan Kaláb, populární komiksová autorka a malířka Toy Box, výtvarníci David Strauzz, Jakub Tytykalo, Ondřej Klíma alias Domino nebo Johannes Mundinger, jeden z největších tvůrců současného evropského graffiti z berlínské galerie Urban Spree.

Lidé je mohou do soboty pozorovat při práci. Díla však na objektech zůstanou, autoři se dohodli s jejich vlastníky, kterých se přihlásilo přes 40, od panelových domů přes garáže po zastávky MHD.

"Všechny realizace, které jsou navržené po dohodě s majiteli objektů, reagují na konkrétní prostředí," říká Jan Štěpán, programový ředitel plzeňského areálu Depo2015, které akci pořádá. "Chceme, aby se obyvatelé daných lokalit o veřejný prostor víc zajímali a zkusili jej vlastní iniciativou změnit," vysvětluje. Výtvarné počiny mají přispět ke zvelebení a zpříjemnění veřejných prostranství dříve hlavně průmyslového města.

Působivé je dílo Jana Kalába pro panelový dům Komenského 61 na sídlišti Lochotín. Na jeho čelní fasádě se dosud skvěla reklama už neexistující firmy. Toy Box připravila ilustraci africké zemědělkyně k projektu organizace Člověk v tísni nazvanému Tváře klimatické změny.

Kanadský umělec s českými kořeny David Strauzz si troufl na budovu v místě výrazně zasaženém vizuálním smogem. Nikola Khoma Vavrous přichystal malbu až s romantickým nádechem na zeď výměníku mezi obytnými domy v ulici Lesní na Doubravce.

"Dalším objektem graffiti je například konečná trolejbusu číslo 12 v Božkově nebo konečná autobusů u Fakultní nemocnice Lochotín. Největší, téměř 1000metrovou realizací, je zeď na Rokycanské třídě, která díky autorovi Ondřeji Klímovi splyne s okolím a nebude rozptylovat řidiče na hlavním tahu na Prahu," popisuje Jan Štěpán.

Pořadatelé za díla zaplatí zejména díky ministerstvu kultury, které dotuje udržitelnost Evropského hlavního města kultury. Tím byla Plzeň v roce 2015. Přispěly také městské obvody a soukromé subjekty.

"Je to nákladné, jedna střední realizace stojí okolo 100 tisíc korun. Nedáváme jim komerční, ale festivalové honoráře v řádech desetin toho, kolik by muselo být zaplaceno při komerčních podmínkách," dodává Štěpán. Díky výtvarnému dílu špičkového umělce se hodnota nemovitosti zvýší vizuálně i finančně.

Všech deset realizací na 25kilometrové trase lze vidět také virtuálně na Facebooku. Budovu Depa2015 v průběhu akce pomalují studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy