Zemřela Lenka Reinerová, pamětnice Prahy tří kultur

kul
27. 6. 2008 20:40
Spisovatelce z pražského Karlína bylo 92 let

Praha - Přátelila se s Egonem Ervínem Kischem, pracovala po boku Jaroslava Foglara. Poslední pražská spisovatelka německého jazyka Lenka Reinerová zemřela v Praze ve věku 92 let.

Byla pamětnicí Prahy tří kultur a živoucí kronikou minulého století, její život osudově zasáhly obě totality minulého století. O tom všem byly její pražskou němčinou psané knihy, které tu ale nesměly mezi roky 1968 až 1989 vycházet.

Letos 27. ledna byla první Češkou, která se v Bundestagu zúčastnila ceremoniálu u příležitosti Mezinárodního dne vzpomínky na oběti holokaustu. Kvůli zhoršujícímu se zdraví už to ale nebylo osobně, projev přednesla známá německá herečka Angela Winklerová.

Přesto si "patologická optimistka" nestěžovala. "Příroda ke mně asi byla laskavá. Dala mi geny, nebo co to je, které mi pomohly přežít to všechno, co jsem přežít musela, to znamená skoro celé jedno století. A jaké století," řekla v rozhovoru pro MF DNES.

V Mexiku s Kischem

Pocházela z německy mluvící židovské rodiny, kde se narodila 7. května 1916. Byla poslední autorkou z okruhu německých předválečných spisovatelů, kam patřili Franz Kafka i Max Brod.

Lenka Reinerová
Lenka Reinerová | Foto: Prager Literaturhaus

Před válkou pracovala jako překladatelka, tlumočnice a redaktorka periodika Arbeiter-Illustrierte-Zeitung. V roce 1938 s manželem Theodorem Balkem prchla do Paříže, později do Maroka a nakonec do Mexika, kde pobývala s Kischem.

Holocaust jí vzal jedenáct příbuzných. Po válce žila se svým mužem, jugoslávským lékařem, v Bělehradě. Vrátili se v roce 1948, ale v 50. letech strávila z politických důvodů víc než rok ve věznicích. Normalizaci prožila jako překladatelka.

Její dokumentární prózy reflektovaly a mixovaly zážitky aktuální i dávné; sama říkala, že není spisovatelka, ale vypravěčka.

"Život se tak fantasticky rychle mění, dle mého cítění přímo závratně, věci se ze dne na den stavějí na hlavu a já mám potřebu, dokud tady ještě jsem a mohu, zanechat po sobě výpověď. To, zda ji dnešní či zítřejší čtenář přijme, je jen na něm. Mám ale za to, že osobní zážitek je v mnohém silnější než historiografie," řekla v dalším rozhovoru.

V českém překladu její knihy vydávalo nakladatelství Labyrint, kde vyšly tituly Kavárna nad Prahou, Všechny barvy slunce a noci, Vůně mandlí, Praha bláznivá, Bez adresy a Čekárny mého života.

K nejpopulárnějším patří první Kavárna nad Prahu, kterou posléze sama autorka česky načetla i na CD. V historkách z literátského a kavárenského života tu ožívají postavy zvučných jmen: Kafka, Werfel, Brod, Hašek i Seifert. V jiných knihách si ale mezi tyto figury našly cestu i vzpomínky na vězení nebo léčba rakoviny.

V Česku se stala známou až na sklonku devadesátých let, v Německu jí vycházely knihy už od 80. let a byla tu velmi ceněnou autorkou. V roce zde 1999 získala jako první Schillerovu cenu, v roce 2003 Goetheho medaili a posléze i Velký kříž za zásluhy.

Varovala také před novými formami nebezpečí včetně terorismu, které plynou z neschopnosti si vzájemně porozumět. K toleranci se snažila přispět i Pražským literárním domem autorů německého jazyka, který založila.

Přečtěte si: Reinerová: Holokaust je pryč. Bojujme proti terorismu

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy