Zemřel spisovatel Jan Balabán, svědek znavených hrdinů

Pavel Kroulík
23. 4. 2010 15:25
Ceněnému autorovi povídek bylo 49 let
Foto: nakladatelstvi.hostbrno.cz

Praha - Ve věku 49 let v pátek nad ránem náhle zemřel prozaik, publicista a překladatel Jan Balabán. Redakci Aktuálně.cz zprávu o smrti jednoho z nejlepších českých autorů potvrdili jeho přátelé.

Nejčastějším a nejoceňovanějším žánrem ostravského solitéra byla existenciální povídka; často byl označován za autora, který píše o ztroskotancích a o zoufalých existencích v mezních životních situacích.

Sám to ale odmítal s tím, že smrt a bolest jsou jedním ze základních paradigmat, jež činí život smysluplným.

"Bývám označován za autora, který píše o ztroskotancích, a přitom píšu o tom, co se děje většině lidí, například o rozvodu - padesát procent lidí v tomto státě je rozvedených. A když píšu o člověku týraném závislostí na alkoholu, píšu prý o zoufalé existenci, přitom každý člověk nějakou závislost má a nějakým způsobem s ní bojuje," řekl časopisu Týden.

Foto: Aktuálně.cz

Stejně tak neměl rád označení ostravský spisovatel. Ačkoli jinak toto vykořeněné město s pozůstatky průmyslového boomu, kde "se v putykách příliš nepovídá, ale hlavně chlastá", možná přispělo svým dílem k bezútěšnému rázu jeho próz.

"Každé adjektivum, které se přidává k profesi, je nutně omezující. Člověk buď spisovatelem je, nebo není. A spisovatel je buď dobrý, nebo špatný. Nejsem o nic méně český spisovatel než Jáchym Topol, Jan Beneš nebo Irena Dousková. Přídomky jsou předem degradující a speciálně 'ostravský autor' působí téměř jako protimluv, který má dodávat šmak kuriozity," tvrdil ctitel blues a po rodičích věřící evangelík.

Do české povídkové tradice vnesl neefektní, úsporný, až strohý jazykový styl a některými recenzenty byl srovnáván s Američanem Raymondem Carverem; podobně jako on zachycoval jakési prchavé záblesky poznání uprostřed všednodenní a často tíživé banality.

Stejně tak dokázal na pár stránkách načrtnout jemné psychologické kresby charakterů a uměl neokázale, bez sentimentu vylíčit i dramatické okamžiky partnerských vztahů.

Jeho nejoceňovanějším dílem je soubor povídek Možná že odcházíme, který byl v anketě Lidových novin vyhlášen Knihou roku 2004. Získal i Magnesii Literu 2005 za prózu a nominaci na Státní cenu za literaturu 2004.

K autorovým dalším knihám patří povídkové soubory Středověk, Boží lano a Prázdniny, novela Černý beran nebo román Kudy šel anděl, který vyšel i v přepracovaném vydání.

Balabán se narodil v Šumperku, ale od jednoho roku žil v Ostravě. Vystudoval obor čeština - angličtina na Filosofické fakultě University Palackého v Olomouci. Po ukončení studia pracoval jako technický překladatel ve Vítkovických železárnách, poté se živil jako překladatel na volné noze. Pravidelně přispíval do časopisu Respekt.

"My rádi pěstujeme v literatuře takovou tu dobráckou, sousedskou tradici: Ty bys nás měl chlape potěšit, dovést to k nějakému dobrému konci. Abychom se všichni tak nějak ukolébali. Jako kdysi byla manýra špatných konců a sebevražedných románů, tak dnes panuje éra imperativní pohody. Ale já nevím, jak lidský život nakonec dopadne, a tak nic nepředjímám, zajímá mě pravdivý prožitý okamžik, to stačí," řekl po vítěztsví v anketě LN.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy