Zemřel Seamus Heaney, irský básník s Nobelovou cenou

Kultura Reuters ČTK Kultura, Reuters, ČTK
30. 8. 2013 13:40
Heaney byl považován za nejlepšího irského básníka od dob W. B. Yeatse
Seamus Heaney.
Seamus Heaney. | Foto: Profimédia

Dublin - Seamus Heaney, jeden ze světově nejproslulejších básníků a nositel Nobelovy ceny za literaturu v roce 1995, zemřel ve věku 74 let po krátké nemoci, sdělila v pátek dopoledne literátova rodina.

List The Irish Times napsal, že umělec zemřel v dublinské nemocnici, kde jej čekala operace.

Za své dílo dostal Heaney mnoho literárních cen, včetně Nobelovy ceny za literaturu v roce 1995. Podle švédské akademie se jeho básně vyznačují "lyrickou krásou a mravní hloubkou". Americký básník Robert Lowell o něm prohlásil, že je nejvýznamnějším irským básníkem od dob dalšího držitele Nobelovy ceny W. B. Yeatse (1865-1939).

Heaney byl raritou mezi básníky, měl nejen uznání kritiků, ale jeho knihy se pravidelně stávaly také bestsellery. Traduje se historka, že mu kdysi trvalo tři hodiny přejít hlavní ulici v Dublinu, protože ho pronásledoval dav lovců autogramů.

Má na kontě dvanáct básnických sbírek. Debutoval v roce 1964, ale upozornil na sebe o dva roky později následující sbírkou Death of a Naturalist (Smrt přírodovědce). Jeho poslední sbírka Human Chain (Lidský řetěz) vyšla před třemi lety a má nejvíce autobiografických rysů. Do značné míry ji ovlivnily následky mrtvice, kterou básník utrpěl v roce 2006 a po níž přestal veřejně vystupovat.

Heaney pocházel ze Severního Irska, ale od 70. let žil v Dublinu. Narodil se na farmě v hrabství Derry Mossbawn v roce 1939. I proto jeho básně nostalgicky připomínají právě venkov, kde prožil dětství. Libuje si v opakujících se obrazech irských sběračů brambor a rašelinišť.

Jeho plaché vzezření s rozcuchanými vlasy jakoby bylo v přímém kontrastu k mediálnímu humbuku, který kolem něj občas rozpoutávali jeho vydavatelé. Stal se jednou z nejznámějších osobností Irska.

Jeho smrt vyvolala zármutek v literárních kruzích, ale dokonce i u irských politiků. "Na svých cestách po světě jsem všude slyšel jméno Seamus Heaney," řekl například irský ministr kultury Jimmy Deenihan. "Bude mi opravdu chybět, mnoha různými způsoby."

Kdo získal Nobelovu cenu za literaturu v posledních dvaceti letech?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy