Zemřel komiksový tvůrce Jean Giraud zvaný též Moebius

Kultura Kultura
11. 3. 2012 10:07
Na kontě má western Blueberry i vesmírný Incal
Foto: Aktuálně.cz

Paříž - Ve věku 73 let zemřel v sobotu v Paříži po dlouhé nemoci francouzský komiksový kreslíř Jean Giraud známý také pod přezdívkou Moebius.

Představitel franko-belgického komiksu vystudoval uměleckou školu a svou kariéru odstartoval v osmnácti. Jeho prvním hitem byl antihrdinský western Bluberry, společné dílo s libretistou Jean-Michel Charlierem. Úvodní díl vyšel v roce 1963 v magazínu Pilote pod názvem Fort Navajo.

Postava poručíka Bluberryho, vojáka Unie a posléze příslušníka americké kavalérie, zbořila podle kritiky všechna tehdejší komiksová klišé. Syn jižanského farmáře byl zpočátku přesvědčený rasista, ale posléze se přerodil v bojovníka proti diskriminaci. Rysy hlavního hrdiny, který se stal rychle populární, byly prý inspirovány Belmondem. Seriál vycházel až do devadesátých let a jeho styl se s časem velmi proměňoval.

Čtěte také:
Incal: Komiksový tým snů nabízí krystalický pocit úžasu

Pod přezdívkou Moebius, která vznikla již v roce 1963, začal Giraud intenzivněji pracovat na přelomu 60. a 70. let, kdy se začal věnovat sci-fi a fantasy. Přispíval do mnoha comicsových a undergroundových časopisů.

Foto: Aktuálně.cz

Do povědomí širší veřejnosti se dostal jako spoluzakladatel comicsového magazínu Metal Hurlant roku 1975. Tady odstartovaly jeho slavné autorské série - snová odysea Arzach o němém válečníkovi nebo seriál Le Garage Hermétique de Jerry Cornelius.

Nejbližším spolupracovníkem Moebia byl Alejandro Jodorowsky, filmař proslavený citátem „Žádám od filmu to, co většina Severoameričanů žádá od psychedelických drog". Poprvé spolupracovali v roce 1978 na albu Les Yeux du chat. Společně však stvořili hlavně slavnou sci-fi ságu Incal.

Zatím jediné Moebiovo dílo přeložené do češtiny se poprvé objevilo v roce 1981 a do roku 1989 vyšlo šest sešitů. Hlavním hrdinou je John DiFool - podřadný soukromý detektiv třídy R. Příběh se až nápadně podobá filmu Pátý element, za což také duo zažalovalo Luca Bessona o 20 milionů euro za náhradu škody plus nekalou konkurenci. Soud jim ale nevyhověl.

Foto: Aktuálně.cz

Moebius coby výtvarník či designér se podílel na několika slavných snímcích: s režisérem Ridleym Scottem spolupracoval na vizuálních efektech pro snímek Vetřelec. Na kontě má i původního Trona (1982). S Jodorowskym chystali adaptaci Duny; z projektu však sešlo.

Moebius si vyzkoušel i spolupráci s Marvelem a Stanem Lee v příběhu Silver Surfer: Parable nebo na projektu The Halo Graphic Novel, v němž netradiční autoři adaptovali do komiksu videoherní klasiku Halo. Ostatně hry vznikaly i podle jeho děl. V 90. letech se začal víc věnovat tvorbě obálek či plakátů.

Za padesátiletou kariéru Giraud získal na evropské scéně pověst žijící legendy. Prosadil se i v mekkách komiksu - Spojených státech a Japonsku. Vydavatelství Dargaud, v němž jeho díla vycházela, v prohlášení uvedlo, že svět komiksu přišel o "jednoho ze svých největších mistrů".

Giraud vytvořil přes třicet komiksových děl, která vyšla v jedenáctidílném souborném vydání. Za své hrdiny a styl, hraničící v některých případech se surrealismem či abstrakcí, dostal řadu ocenění. Cartierova nadace současného umění mu před dvěma lety uspořádala rozsáhlou retrospektivní výstavu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Stát vyhodí ze skladů 17 milionů roušek. Náklady na jejich likvidaci by neměly přesáhnout 233 tisíc korun

Správa státních hmotných rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233 tisíc korun.

"Ještě před exspirací jsme roušky nabídli ostatním složkám státu a pak také fyzickým a právnickým osobám. Nebyl ale o ně zájem," řekl novinářům předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Dosud byly roušky pod celním dohledem.

Správa rezerv podle Švagra likvidované roušky nenakupovala. Do jejích zásob byly převedeny z majetku ministerstva vnitra, o čemž dříve rozhodla vláda.

Stát během koronavirové krize pořizoval do skladů hmotných rezerv zdravotnický materiál za miliardy korun. Šlo zejména o roušky a respirátory, ochranné rukavice či brýle a testovací sady. Veškerý materiál ovšem stát během doporučené doby použití nestačil spotřebovat.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži nebyly využity účelně, zjistili kontroloři

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy