Zemřel J. G. Ballard, legenda sci-fi a kultovní autor

Kultura Kultura, Red Kul
20. 4. 2009 10:30
Jeho román Říše Slunce zfilmoval Steven Spielberg
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Britský spisovatel James Graham Ballard, autor legendárního sci-fi románu Bouračka či na autobigrafických zážitcích postavené Říše Slunce, zemřel ve věku 78 let. Podle své agentky Margaret Hanburyové podlehl v neděli ráno nemoci, s níž bojoval několik let.

Jeho literární kariéra odstartovala v 50. letech minulého století a postupně se stal jedním z představitelů tzv. nové vlny sci-fi. Sám sebe označoval za "architekta snů, někdy nočních můr". Nicméně o svých knihách tvrdil, že spíš než skutečnou budoucnost zobrazují psychologii budoucnosti.

Naplno se psaním začal živit až počátkem 60. let. Během své kariéry napsal patnáct knih a bezpočet povídek. Česky vyšly ty nejslavnější: právě jeho román Bouračka (1973), povídková sbírka Mýty blízké budoucnosti (1982) a Říše slunce (1984).

Ballard se brzy stal výraznou figurou, jež ovlivnila celou tvář populární kultury. „Byl první, kdo přišel s myšlenkou ekologické katastrofy," uvedl jeho přítel a spisovatel Iain Sinclair.

„Byl jeden z prvních, koho fascinovaly celebrity a kult hvězd, sebevraždy a městský život. Ze všech těchto ingrediencí dokázal vytvořit takřka celou filozofii."

Foto: Aktuálně.cz

Technicistní vyprázdněnost života a městská témata z něj učinila kultovního autora, který inspiroval i řadu hudebníků od Joy Divison po Klaxons: obě kapely pojmenovala svá alba (Closer, Myths of the Near Future) podle Ballardových knih.

Ballard se narodil v roce 1930 v čínské Šanghaji jako syn britského úředníka. Během druhé světové války byl coby dvanáctiletý Japonci internován a v jejich táboře strávil další tři roky. Tyto zážitky inspirovaly román Říše slunce. Na britské ostrovy Ballard poprvé přijel až v šestnácti.

„Nemám na ten tábor úplně nepříjemné vzpomínky. Pamatuji si hodně bezdůvodné brutality a bití, ale zároveň jsme my - děti - trávili čas hraním stovek her," popisoval své zkušenosti.

Jeho romány zaujaly i Hollywood. Říši Slunce přenesl na plátno Steven Spielberg a získal za něj šest oscarových nominací. Bouračky se pro změnu chopil režisér David Cronenberg.

Adaptace knihy o sexuálních choutkách stimulovaných automobilovými haváriemi způsobila mediální poprask, což jen přidalo Ballardově image kontroverzního autora.

V Česku naposledy vyšla před třemi let jeho kniha symbolicky nazvaná Lidé milénia. V ní předestírá tezi, jak by to vypadalo, kdyby se namísto sociálně nejslabších začali proti systému bouřit příslušníci střední třídy, jejíž daně a nákupy jsou pro stabilitu a prosperitu evropských demokracií rozhodující.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 20 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy