Zemřel J. G. Ballard, legenda sci-fi a kultovní autor

Kultura Kultura, Red Kul
20. 4. 2009 10:30
Jeho román Říše Slunce zfilmoval Steven Spielberg
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Britský spisovatel James Graham Ballard, autor legendárního sci-fi románu Bouračka či na autobigrafických zážitcích postavené Říše Slunce, zemřel ve věku 78 let. Podle své agentky Margaret Hanburyové podlehl v neděli ráno nemoci, s níž bojoval několik let.

Jeho literární kariéra odstartovala v 50. letech minulého století a postupně se stal jedním z představitelů tzv. nové vlny sci-fi. Sám sebe označoval za "architekta snů, někdy nočních můr". Nicméně o svých knihách tvrdil, že spíš než skutečnou budoucnost zobrazují psychologii budoucnosti.

Naplno se psaním začal živit až počátkem 60. let. Během své kariéry napsal patnáct knih a bezpočet povídek. Česky vyšly ty nejslavnější: právě jeho román Bouračka (1973), povídková sbírka Mýty blízké budoucnosti (1982) a Říše slunce (1984).

Ballard se brzy stal výraznou figurou, jež ovlivnila celou tvář populární kultury. „Byl první, kdo přišel s myšlenkou ekologické katastrofy," uvedl jeho přítel a spisovatel Iain Sinclair.

„Byl jeden z prvních, koho fascinovaly celebrity a kult hvězd, sebevraždy a městský život. Ze všech těchto ingrediencí dokázal vytvořit takřka celou filozofii."

Foto: Aktuálně.cz

Technicistní vyprázdněnost života a městská témata z něj učinila kultovního autora, který inspiroval i řadu hudebníků od Joy Divison po Klaxons: obě kapely pojmenovala svá alba (Closer, Myths of the Near Future) podle Ballardových knih.

Ballard se narodil v roce 1930 v čínské Šanghaji jako syn britského úředníka. Během druhé světové války byl coby dvanáctiletý Japonci internován a v jejich táboře strávil další tři roky. Tyto zážitky inspirovaly román Říše slunce. Na britské ostrovy Ballard poprvé přijel až v šestnácti.

„Nemám na ten tábor úplně nepříjemné vzpomínky. Pamatuji si hodně bezdůvodné brutality a bití, ale zároveň jsme my - děti - trávili čas hraním stovek her," popisoval své zkušenosti.

Jeho romány zaujaly i Hollywood. Říši Slunce přenesl na plátno Steven Spielberg a získal za něj šest oscarových nominací. Bouračky se pro změnu chopil režisér David Cronenberg.

Adaptace knihy o sexuálních choutkách stimulovaných automobilovými haváriemi způsobila mediální poprask, což jen přidalo Ballardově image kontroverzního autora.

V Česku naposledy vyšla před třemi let jeho kniha symbolicky nazvaná Lidé milénia. V ní předestírá tezi, jak by to vypadalo, kdyby se namísto sociálně nejslabších začali proti systému bouřit příslušníci střední třídy, jejíž daně a nákupy jsou pro stabilitu a prosperitu evropských demokracií rozhodující.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy