Zemřel ilustrátor a vědec Pavel Kantorek. Bylo mu 75 let

ČTK ČTK
6. 8. 2017 22:43
Pavel Kantorek se narodil v Olomouci, v Brně vystudoval přírodní vědy. Už tehdy se ale věnoval kreslenému vtipu. "Vědec musí mít smysl pro humor a naopak - humorista by měl znát logiku," řekl před lety. Kantorek zemřel v Torontu ve věku 75 let.
Pavel Kantorek zemřel ve věku 75 let.
Pavel Kantorek zemřel ve věku 75 let. | Foto: ČTK

Ve věku 75 let zemřel v Kanadě vědec a jeden z nejznámějších českých autorů kreslených vtipů Pavel Kantorek. Serveru iDnes to dnes řekl Kantorkův bratr Jan. 

Kantorek byl rodákem z Olomouce a v Brně vystudoval přírodní vědy. Již tehdy kreslil vtipy a role humoristy a vědce se mu podařilo úspěšně propojit. "Vědec musí mít smysl pro humor a naopak - humorista by měl znát logiku," řekl před lety.

Kantorkovu vědeckou i výtvarnou kariéru už v začátcích přerušila sovětská okupace Československa. Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa Kantorek emigroval a před svou smrtí působil jako univerzitní profesor v Torontu. Ani v emigraci se humoru nevzdal.

"Těch vtipů bylo několik tisíc. Od 70. let vycházely ve Švýcarsku, v Německu, v Kanadě a po Listopadu se opět objevily i tady," říkal sám Kantorek. Kromě vtipů byl také autorem kreslených povídek, zejména se zvířecí a vědeckou tematikou.

Po sametové revoluci v roce 1989 se do Česka rád vracel, jezdil do Prahy nebo na chalupu. Pracoval ale v Kanadě, kde byl profesorem na Fakultě inženýrství a aplikovaných věd na Reyrsonově univerzitě v Torontu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy