Zemřel ilustrátor a vědec Pavel Kantorek. Bylo mu 75 let

ČTK ČTK
6. 8. 2017 22:43
Pavel Kantorek se narodil v Olomouci, v Brně vystudoval přírodní vědy. Už tehdy se ale věnoval kreslenému vtipu. "Vědec musí mít smysl pro humor a naopak - humorista by měl znát logiku," řekl před lety. Kantorek zemřel v Torontu ve věku 75 let.
Pavel Kantorek zemřel ve věku 75 let.
Pavel Kantorek zemřel ve věku 75 let. | Foto: ČTK

Ve věku 75 let zemřel v Kanadě vědec a jeden z nejznámějších českých autorů kreslených vtipů Pavel Kantorek. Serveru iDnes to dnes řekl Kantorkův bratr Jan. 

Kantorek byl rodákem z Olomouce a v Brně vystudoval přírodní vědy. Již tehdy kreslil vtipy a role humoristy a vědce se mu podařilo úspěšně propojit. "Vědec musí mít smysl pro humor a naopak - humorista by měl znát logiku," řekl před lety.

Kantorkovu vědeckou i výtvarnou kariéru už v začátcích přerušila sovětská okupace Československa. Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa Kantorek emigroval a před svou smrtí působil jako univerzitní profesor v Torontu. Ani v emigraci se humoru nevzdal.

"Těch vtipů bylo několik tisíc. Od 70. let vycházely ve Švýcarsku, v Německu, v Kanadě a po Listopadu se opět objevily i tady," říkal sám Kantorek. Kromě vtipů byl také autorem kreslených povídek, zejména se zvířecí a vědeckou tematikou.

Po sametové revoluci v roce 1989 se do Česka rád vracel, jezdil do Prahy nebo na chalupu. Pracoval ale v Kanadě, kde byl profesorem na Fakultě inženýrství a aplikovaných věd na Reyrsonově univerzitě v Torontu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nechte polské ženy chodit na interrupci v Česku, vyzývají Piráti

Piráti vyzývají vládu, aby umožnila polským ženám podstoupit interrupci v českých zdravotnických zařízeních. Kabinet by podle opoziční strany měl Polkám tuto možnost nabídnout kvůli rozhodnutí polského ústavního soudu, který minulý týden zakázal provádět interrupce z důvodu poškození plodu. Proti rozhodnutí soudu se demonstruje v mnoha polských městech.

"Jakmile to bude jenom trochu možné, Česká republika by měla poskytnout maximální součinnost v poskytování lékařské péče ženám, jejichž vlastní vláda jim možnost volby odepírá," uvedl pirátský poslanec František Kopřiva. Podle něj znamená rozhodnutí polského ústavního soudu omezování lidských práv, Česko by od něj nemělo odvracet zrak.

Zdroj: ČTK
Další zprávy