Zemřel historik umění Jiří T. Kotalík, dvakrát vedl Akademii výtvarných umění

ČTK ČTK
2. 7. 2020 14:47
Ve věku 69 let ve čtvrtek v Praze po nemoci zemřel historik umění, památkář a pedagog Jiří T. Kotalík. Uvedl to Tomáš Vaněk, rektor Akademie výtvarných umění. Kotalík na ní vyučoval čtyři desítky let a školu jako rektor vedl v letech 1997 až 2003 a poté znovu 2010 až 2014.
Jiří T. Kotalík, v roce 2008, kdy vedl katedru teorie a dějin umění na Akademii výtvarných umění v Praze.
Jiří T. Kotalík, v roce 2008, kdy vedl katedru teorie a dějin umění na Akademii výtvarných umění v Praze. | Foto: ČTK

Kotalík se zajímal především o historii české architektury. Byl odborníkem a současně aktivistou, členem mnoha spolků a sdružení, jejichž cílem je ochrana a propagace kulturních hodnot.

Jiří T. Kotalík.
Jiří T. Kotalík. | Foto: ČTK

Jiří T. Kotalík se narodil 14. února 1951. Jeho otcem byl Jiří Kotalík, historik umění, člen Skupiny 42 a odborník na moderní umění, který v letech 1967 až 1990 vedl Národní galerii v Praze.

Jiří T. Kotalík po otci podědil zájem o historii výtvarného umění. Studoval dějiny umění a historii na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně a dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, poté pracoval v Pražském středisku státní památkové péče a ochrany přírody.

Na Škole architektury Akademie výtvarných umění začal externě přednášet v roce 1980, od 1. ledna 1984 byl asistentem katedry dějin umění.

Vedle výuky dějin umění a architektury na AVU na sebe Kotalík upozornil jako kurátor a organizátor již za normalizace. V roce 1981 pomáhal uspořádat slavnou výstavu Malostranské dvorky. Mladí umělci tehdy instalovali svá díla přímo ve dvorcích Malé Strany v Praze. Ideologicky nezatížené, hravé pojetí akce vyvolalo nebývalý zájem veřejnosti.

Ve stejné době se Kotalík zasadil o záchranu kubistického kiosku ve Vrchlického sadech u pražského hlavního nádraží. Drobná stavba, jejímž autorem je pravděpodobně Pavel Janák, byla v roce 1980 určena k demolici. Kotalík ji pomohl nejen administrativně zachránit, ale se skupinou přátel také zrenovovat.

Po roce 1989 se Jiří T. Kotalík naplno zapojil do organizování kulturního života. Byl členem vědecké rady Národního památkového ústavu, rady ministra kultury pro vědu a vývoj nebo exekutivního výboru Národního komitétu ICOMOS.

V 90. letech pomáhal znovuobnovit Spolek výtvarných umělců Mánes a opakovaně mu předsedal. Stal se jedním z kurátorů rozsáhlého projektu Deset století architektury. V letech 2003 a 2004 byl ředitelem Národního památkového ústavu. S architektem Davidem Vávrou vydal úspěšné knihy Obrazy z dějin české architektury (2003) a Drobné perly české architektury (2012).

O Kotalíkově nadšení pro architekturu svědčily jeho komentované prohlídky či exkurze, které byly proslulé a pro jejich účastníky nezapomenutelné. Za celoživotní dílo a šíření dobrého jména české vědy Kotalík v roce 2018 dostal medaili Josefa Hlávky.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Vlna veder a sucha může zhoršit potravinovou krizi v KLDR

Severní Korea čelí v souvislosti s vlnou veder a sucha zemědělským škodám. Pravděpodobně to prohloubí potravinovou krizi v zemi, informovala s odvoláním na státní média agentura Kjódó.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v červnu přiznal, že země čelí nejhoršímu nedostatku potravin za více než deset let. K "napjaté situaci" přispívají kromě počasí i mezinárodní sankce a závislost Severní Koreje na Číně, se kterou kvůli šíření koronaviru uzavřela hranice ještě neprodyšněji než dříve.

Úhrn srážek činil v zemi od začátku roku do poloviny července 21,2 milimetru, což je přibližně čtvrtina průměru a druhá nejnižší hladina v záznamech meteorologických pozorování po roce 1981, uvedla oficiální Korejská centrální tisková agentura. Teploty dosahují v některých oblastech až 35 stupňů Celsia, v důsledku čehož vysychají tisíce hektarů rýžových a kukuřičných polí, které jsou v Severní Koreji jedním z hlavních zdrojů potravy.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Evropská unie dala Google dva měsíce na zlepšení vyhledávání hotelů a letů

Evropská unie dala americké internetové společnosti Google dva měsíce na to, aby zlepšila vyhledávání hotelů a letů, a také aby vysvětlila, jak výsledky hledání řadí. Jinak jí hrozí sankce. Oznámila to Evropská komise (EK) a evropské úřady na ochranu spotřebitele. Praktiky nejpopulárnějšího vyhledávače na světě, který firma provozuje, dlouho vyšetřují antimonopolní úřady po celém světě. Některé z nich už mu vyměřily vysoké pokuty.

"Spotřebitelé v EU nemohou být při plánování dovolených uváděni v omyl. Musíme jim umožnit, aby se mohli rozhodovat na základě transparentních a nezaujatých informací," řekl podle agentury Reuters evropský komisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Google v reakci uvedl, že vítá dialog a ubezpečil, že s Evropskou komisí a spotřebitelskými úřady úzce spolupracuje. Ty si vyhradily, že pokud jeho návrhy na zlepšení nebudou dostatečné, budou se věcí dále zabývat a mohou přijít i se sankcemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy