Zaměřeno na sběratelství. Kunsthalle otevřela výstavu s díly Šimotové nebo Róny

Zaměřeno na sběratelství. Kunsthalle otevřela výstavu s díly Šimotové nebo Róny
Viktor Pivovarov: Černými trojúhelníky značené vulkány, 1988.
Jan Pištěk: Costa Dorada, 1988.
Krištof Kintera: Příbuzní, 1998.
František Matoušek: Sněžka, 2002.
Foto: Robert Miller Gallery
ČTK ČTK
1. 7. 2022 10:16
Představením sbírky galeristy Karla Babíčka tento čtvrtek nová pražská galerie Kunsthalle Praha zahájila cyklus jménem Cesty sběratelství. Výstava nazvaná Půlnoc umění potrvá do 30. září. Divákům chce na příkladech domácích i zahraničních soukromých kolekcí ukázat rozmanité přístupy ke sběratelství.

Cyklus se ptá a odpovídá, kdo, co a proč shromažďuje umění, jaké jsou vztahy mezi sběrateli a výtvarníky, nebo jak soukromé sbírky koexistují s těmi veřejnými. Veřejnost při tom získá možnost nahlédnout do sbírek, které jsou jen zřídka k vidění.

Jako první si Kunsthalle vybrala letos šestašedesátiletého kurátora, sběratele a obchodníka Karla Babíčka, zakladatele jedné z prvních českých privátních galerií po sametové revoluci: pražské Behémót. Ta fungovala v letech 1991 až 2003 a po vzoru newyorského modelu reflektovala aktuální dění napříč generacemi.

Výstava v Kunsthalle pojímá Babíčkovy aktivity v celé šíři a představuje desítky děl z jeho kolekce. K vidění jsou práce Adrieny Šimotové, Františka Skály, Josefa Žáčka, Jiřího Příhody, Jaroslava Róny, Jiřího Davida, Kateřiny Vincourové, Krištofa Kintery nebo Margity Titlové-Ylovsky.

Česká díla doplňují práce zahraničních umělců, kterým Babíček coby galerista dával prostor v pražské Nové síni v letech 1995 až 1998. Návštěvníci Kunsthalle tak spatří práce britského sochaře Tonyho Cragga, americké sochařky Nancy Davidsonové, francouzského sochaře Philippa Rametta, britského výtvarníka Juliana Opieho či explicitní fotografie amerického filmaře a fotografa Larryho Clarka.

Kurátorkou výstavy je kritička a novinářka Lenka Lindaurová. Název si vypůjčila z románu Nesmrtelnost spisovatele Milana Kundery z roku 1988. V něm jedna z postav komentuje umělecký svět, když říká, že "na ciferníku evropského malířství odbila půlnoc". Kurátorka tak označuje dobu získané svobody a propojení se světem, vzniku privátních galerií a sbírek, zároveň i moment, kdy se vyhlašoval údajný konec dějin umění.

"Sběratelé umění s historiky umění a kurátory svou vášní přispívají k životaschopnosti umělecké scény. Cyklem výstav Cesty sběratelství jsme se rozhodli vzdát hold jejich činnosti, která je sice často opomíjenou, ale nedílnou součástí uměleckého ekosystému," vysvětluje Christelle Havranek, hlavní kurátorka Kunsthalle Praha.

"Příběh, který Půlnoc umění vypráví, se v mnohém podobá tomu, který si spojujeme se vznikem naší srdeční záležitosti, s novým prostorem pro umění a umělce, v němž návštěvníci mohou neustále objevovat a zažívat inspirativní setkání," doplňuje Christelle Havranek.

Kunsthalle Praha sídlí na pražském Klárově. Vznikla konverzí historické Zengerovy transformační stanice ze 30. let minulého století, vybudovala ji nadace The Pudil Family Foundation manželů Petra a Pavlíny Pudilových. Disponuje vlastní sbírkou umění, která se zaměřuje na moderní, poválečnou a současnou tvorbu.

Pro veřejnost se Kunsthalle Praha otevřela v únoru, během prvních čtyř měsíců do ní zavítalo 45 tisíc lidí. Zahajovací výstava Kinetismus: 100 let elektřiny v umění byla nedávno prodloužena do 29. srpna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž z Přerova zavraždil nožem známého, kriminalisté ho obvinili

Kriminalisté obvinili jednačtyřicetiletého muže z vraždy o tři roky mladšího známého na ulici v Přerově. Tragédii předcházela podle policie hádka mezi dvěma opilými muži, starší z nich poté vytáhl nůž a známého bodl. Oběť zemřela na místě.

Útočník z místa utekl, po několika desítkách minut se přišel nakonec sám na policii udat. Podezřelému s trestní minulostí hrozí až 20 let vězení, uvedl na twitteru policie krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Kriminalisté podali krajskému státnímu zástupci podnět k vydání návrhu na vzetí muže do vazby.

Vražda se stala v pátek před 23:00 na parkovišti na třídě Generála Janouška v Přerově, muž je kromě vraždy obviněn také z výtržnictví. "Policisté po příjezdu na místo zjistili, že mezi dvěma muži posilněnými alkoholem došlo k hádce, která přerostla ve fyzický útok. Jeden z nich přitom vytáhl nůž a způsobil druhému muži bodnořezné poranění. Útočník se poté dal ihned na útěk," popsal policejní mluvčí.

Zraněný muž i přes rychle poskytnutou první pomoc na místě zemřel. Policisté okamžitě po útočníkovi rozjeli pátrání, případ si převzala krajská kriminálka. "Policistům se během pátrání podařilo zjistit totožnost osmatřicetileté oběti i útočníka. Ten se nakonec po pár desítkách minut sám dostavil na zdejší obvodní oddělení, kde byl zadržen. Motivem činu zřejmě byla banální opilecká hádka. Oba muži byli z Přerova a znali se," doplnil policejní mluvčí.

Další zprávy