Z Arnošta Goldflama se stane pětinásobný maniak

Jitka Gráfová
22. 1. 2008 11:54
V Arše pokračují série Masochista a Voyeur
Foto: www.ceska-trebova.cz

Praha - Dramatik, divadelní režisér a herec uvede v Arše po pět večerů svou novou one-man show nazvanou Maniak. Poprvé před diváky předstoupí v úterý.

Manik je třetí a závěrečnou částí cyklu, jehož předchozí části nesly název Masochista a Voyeur. V nich improvizoval a vyprávěl o posedlostech, úchylkách, zločinech, vraždách, penězích, sexu i dalších mániích.

Ústřední postavou předcházejících dílů byl Jenda "Masochista" Selbstquaeler. V první části cyklu sledoval Goldflam očima dítěte rodinné dějiny od konce 19. století. Jednotlivé večery měly podtituly Dětství a zmatky duše, Dospívání a vzpoury, Solidní život a jeho cena, Smrti a konce a Celý život.

Druhou sérii pak nazval Voyeur. "Masochista pozoruje své okolí a stává se Voyeurem," říkal tehdy o představení a nahlížel tu příběhy své rodiny i spolužáků.

Foto: HaDivadlo

Už tehdy sliboval, že nic nebude tabu. Jen chtěl, aby se večery lišily od hereckých vyprávěnek o rodinách, chalupách a milenkách. "Proto jsou to příběhy a snad ne historky."

Nyní přichází s Maniakem. Prostor dostanou i mánie umělecké - posedlost fantazií, tvorbou, vymýšlením, fabulováním a sdělováním.

Každé představení, na kterém už tradičně spolupracuje David Cajthaml, vzniká jen týden před uvedením a jeden den se zkouší. A každý večer je premiérou i derniérou zároveň.

"Bude to opět způli připraveno, způli improvizováno, zčásti pravda, zčásti vymyšleno, z poloviny vyprávěno a z půlky hráno," říká Goldflam.

Arnošt Goldflam
Arnošt Goldflam | Foto: Aktuálně.cz

Maniaka uvidí diváci v úterý; dvojka pokračuje příští týden a pak každé úterý až o 19. února, kdy bude na programu Manik V.

Vstupenky si mohou diváci zakoupit za sto osmdesát a studenti pak sto korun v pokladně Divadla Archa a sítích Ticketpro.

Arnošt Goldflam dříve působil zejména v brněnském HaDivadle, právě zde měla nedávno premiéru jeho hra Doma u Hitlerů aneb Historky z Hitlerovic kuchyně.

V současné době působí v brněnském Mahenově divadle, kde nastudoval méně známou vernoevku Tajemství pralesa aneb 800 mil po Amazonce.

Je autorem více než padesáti her a dramatizací, mimo jiné Franze Kafky, Karla Poláčka nebo Roberta Musila.

Jako herec nyní ztvárnil jednu z rolí ve volném pokračování Hrdého Budžese, divadelní adaptaci knižního díla Ireny Douskové Oněgin byl Rusák.

Arnošt Goldflam je i autorem řady knih, za své Pohádky o tatínkovi získal v roce 2005 cenu Magnesia Litera.

"Odjakživa se mi líbili vypravěči, například orientální, rád čítám pikareskní romány," říká Goldflam ke své inspiraci nejen maniakální.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při středečním útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy