Z Arnošta Goldflama se stane pětinásobný maniak

Jitka Gráfová
22. 1. 2008 11:54
V Arše pokračují série Masochista a Voyeur
Foto: www.ceska-trebova.cz

Praha - Dramatik, divadelní režisér a herec uvede v Arše po pět večerů svou novou one-man show nazvanou Maniak. Poprvé před diváky předstoupí v úterý.

Manik je třetí a závěrečnou částí cyklu, jehož předchozí části nesly název Masochista a Voyeur. V nich improvizoval a vyprávěl o posedlostech, úchylkách, zločinech, vraždách, penězích, sexu i dalších mániích.

Ústřední postavou předcházejících dílů byl Jenda "Masochista" Selbstquaeler. V první části cyklu sledoval Goldflam očima dítěte rodinné dějiny od konce 19. století. Jednotlivé večery měly podtituly Dětství a zmatky duše, Dospívání a vzpoury, Solidní život a jeho cena, Smrti a konce a Celý život.

Druhou sérii pak nazval Voyeur. "Masochista pozoruje své okolí a stává se Voyeurem," říkal tehdy o představení a nahlížel tu příběhy své rodiny i spolužáků.

Foto: HaDivadlo

Už tehdy sliboval, že nic nebude tabu. Jen chtěl, aby se večery lišily od hereckých vyprávěnek o rodinách, chalupách a milenkách. "Proto jsou to příběhy a snad ne historky."

Nyní přichází s Maniakem. Prostor dostanou i mánie umělecké - posedlost fantazií, tvorbou, vymýšlením, fabulováním a sdělováním.

Každé představení, na kterém už tradičně spolupracuje David Cajthaml, vzniká jen týden před uvedením a jeden den se zkouší. A každý večer je premiérou i derniérou zároveň.

"Bude to opět způli připraveno, způli improvizováno, zčásti pravda, zčásti vymyšleno, z poloviny vyprávěno a z půlky hráno," říká Goldflam.

Arnošt Goldflam
Arnošt Goldflam | Foto: Aktuálně.cz

Maniaka uvidí diváci v úterý; dvojka pokračuje příští týden a pak každé úterý až o 19. února, kdy bude na programu Manik V.

Vstupenky si mohou diváci zakoupit za sto osmdesát a studenti pak sto korun v pokladně Divadla Archa a sítích Ticketpro.

Arnošt Goldflam dříve působil zejména v brněnském HaDivadle, právě zde měla nedávno premiéru jeho hra Doma u Hitlerů aneb Historky z Hitlerovic kuchyně.

V současné době působí v brněnském Mahenově divadle, kde nastudoval méně známou vernoevku Tajemství pralesa aneb 800 mil po Amazonce.

Je autorem více než padesáti her a dramatizací, mimo jiné Franze Kafky, Karla Poláčka nebo Roberta Musila.

Jako herec nyní ztvárnil jednu z rolí ve volném pokračování Hrdého Budžese, divadelní adaptaci knižního díla Ireny Douskové Oněgin byl Rusák.

Arnošt Goldflam je i autorem řady knih, za své Pohádky o tatínkovi získal v roce 2005 cenu Magnesia Litera.

"Odjakživa se mi líbili vypravěči, například orientální, rád čítám pikareskní romány," říká Goldflam ke své inspiraci nejen maniakální.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy