Writeři přijali Marty za svou. Její fotky visí v Trafu

Kultura Kultura
28. 4. 2013 15:09
Jak viděla pouliční kulturu Martha Cooper, její nejslavnější fotografka?
Foto: Martha Cooper

Praha - Přelom sedmdesátých a osmdesátých let pro New York znamenal zrod zcela nové kultury. Bezútěšná situace v tamních černošských čtvrtích se stala hnacím motorem pro jejich vizuální zkrášlování, pouliční tanec i živá vystoupení s hudbou samplovanou z funkových desek. A právě se zrodem graffiti a hip hopu jsou neodmyslitelně spjaty snímky Marthy Cooper, jejichž výběr je k vidění na výstavě The Martha Cooper Files v pražské Trafo Gallery.

Martha Cooper se narodila roku 1943 v marylandském Baltimoru, vystudovala angličtinu a etnologii, ale od konce šedesátých ji začínal na živobytí přispívat koníček, kterému se věnovala od svých sedmi let.

Svými fotografiemi tehdy začala přispívat do různých magazínů, a zatímco se jednou vracela z redakce New York Post, napadlo ji, že dění v okolních ulicích můžou být dost dobře být plnohodnotným objektem jejího fotoaparátu. Život dětí ulice se stal jejím dlouhodobým zájmem, už dvacet let působí jako hlavní fotografka newyorského centra City Lore, jehož posláním je právě prezentace městské kultury.

Zásadním zlomem se pro ni stal rok 1984, kdy s Henry Chalfantem vydala ze sbírky svých fotografií knihu Subway Art, bibli graffiti s více jak půl milionem prodaných výtisků. Od té doby vydala šest dalších obrazových publikací s urbánní tematikou a nyní finišuje publikace o graffiti a streetartu v Baltimore a v JAR.

Foto: Martha Cooper

Práce Marthy Cooper prošly mnoha světově známými galeriemi a byly publikovány v National Geographic, VIBE a dalších časopisech. Díky jejím snímkům dodnes přežilo umění, jehož životnost se počítá na minuty.

Když letos 9. března slavila sedmdesáté narozeniny, několik amerických writerských hvězd ji jako dárek přichystalo zeď s graffiti koláži uvnitř nápisu Marty, jak zní přezdívka oblíbené fotografky. Podíleli se na ní jména jako Faust, Terror 161, Freedom, Bio, Lady Pink, Free 5, How, Nosm, Daze, Crash nebo Lady Aiko.

O jejím pozitivním vnímání writerskou komunitou ostatně svědčí i aktuální pražská výstava. Ve spolupráci s vysočanskou galerií Trafačka ji připravila Sany, pravděpodobně nejvýraznější dívka současného českého street artu.

Expozice The Martha Cooper Files potrvá do 17. května a v galerijním obchodě jsou k dispozici podepsané publikace autorky za zvýhodněnou cenu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy