Warholovy obrazy přijel do Prahy představit jeho synovec

ČTK ČTK
11. 12. 2014 14:05
Ukázky z díla Andyho Warhola vystavuje Centrum pop artu v Husově ulici. Doplňují je práce dalších představitelů pop artu a ilustrace Warholova synovce Jamese.
Andy Warhol: Goethe.
Andy Warhol: Goethe. | Foto: Centrum pop artu

Praha - Po roce ve čtvrtek znovu otevřela galerie v Husově ulici, která patří Středočeskému kraji. Ten na deset let pronajal prostory nadaci, která v nich zřídila Centrum pop artu. Na zahajovací výstavě představuje klíčovou osobnost tohoto směru Andyho Warhola. Jeho díla doplňují práce dalších představitelů pop artu a ilustrace Warholova synovce Jamese, který na otevření galerie přijel do Prahy.

"Jsem rád, že jsem se mohl vrátit do Prahy. Rodina Andyho emigrovala z Československa a předala mu zdejší tradice a historii," řekl James Warhola s odkazem především na matku Andyho Julii, která do konce života v USA mluvila jen rusínsky. Pozdější celebrita výtvarného umění Andy Warhol (vlastním jménem Andrew Warhola) se narodil až v USA, v jeho výtvarném projevu jsou ale odkazy na východoslovenskou kulturu a pravoslavnou ikonografii patrné.

Andy Warhol: Lamentation. 1986.
Andy Warhol: Lamentation. 1986. | Foto: Centrum pop artu

James Warhola uvedl také, že zatímco většina lidí se domnívá, že Andy neměl žádnou rodinu, byl obklopen dětmi svých dvou bratrů Johna a Paula. Všichni navštěvovali Andyho matku, viděli pozdějšího slavného tvůrce při práci, on jim půjčoval své paruky. O dětství strávené v jeho blízkosti James Warhola vydal dvě knížky, ilustrace k nim ukazuje současná pražská výstava.

Především ale nabízí tři kompletní soubory Warholových děl včetně Kolínské katedrály posypané diamantovým prachem. Pouhých dvanáct exemplářů již podle pořadatelů existuje ze série Detaily renesance, z níž je na výstavě několik obrazů Svatý Jiří a drak. Nadace stojí za originalitou všech exponátů, které jsou prý z drtivé většiny zapůjčené z českých a slovenských soukromých sbírek. Postupně chce nadace budovat i svou sbírku.

Dmien Hirst: St. Paul´s Cathedrale.
Dmien Hirst: St. Paul´s Cathedrale. | Foto: Centrum pop artu

Kromě Warholových děl expozice zahrnuje i díla Roberta Indiany, Roye Lichtensteina, Roberta Longa a Damiena Hirsta. Zastoupeni jsou několika díly i čeští a slovenští umělci, kteří svou tvorbou reagovali na americký pop-art nebo jím byli ovlivněni - Michal Cihlář, Stano Filko a Jozef Gertli Danglár.

Středočeští radní schválili pronájem prostor nadaci v listopadu, zaznívala přitom i kritika, že nadace vznikla teprve nedávno a že měsíční nájem 300 tisíc korun je nízký. "Pokryje náklady na objekt," řekl hejtman Miloš Petera. Vyšší nabídky nájmu, až 1,2 milionu korun za měsíc, prý přišly od poskytovatelů jiných služeb, než kraj chtěl, třeba thajských masáží.

Andy Warhol: Kolinska katedrala. 1985.
Andy Warhol: Kolinska katedrala. 1985. | Foto: Centrum pop artu

Podle obchodního rejstříku nadace vznikla až letos v červenci, tedy v době, kdy už bylo vypsané výběrové řízení. Boris Kršňák ze správní rady nadace uvedl, že myšlenka je stará deset let, fakticky prý nadace vznikala mnoho měsíců, mezitím hledala prostory. "Změnil se občanský zákoník, založit nadaci není tak jednoduché," uvedl Kršňák, podle nějž je definitivní zapsání nadace a vyhlášení konkurzu souhra okolností.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sáblíková byla na trojce v Heerenveenu čtvrtá za Nizozemkami

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila na Světovém poháru v Heerenveenu čtvrté místo v závodu na 3000 metrů. Třiatřicetiletá česká reprezentantka zajela poprvé v kariéře v hale Thialf čas pod hranici čtyř minut, nestačila ale na trojici Nizozemek a nerozšířila bilanci 90 medailových umístění v seriálu. V novém rekordu dráhy 3:57,15 minuty zvítězila Irene Schoutenová.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži, 500 m: 1. Arefjev (Rus.) 34,459, 2. Ntab 34,652, 3. Velema (oba Niz.) 34,740.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 4 závodů): 1. Ntab 114, 2. Arefejev 92, 3. Mulder (Niz.) 80.

Ženy, 500 m: 1. Koková (Niz.) 37,726, 2. Golikovová 37,303, 3. Fatkulinová (obě Rus.) 37,406.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 4 závodů): 1. Koková 120, 2. Golikovová 108, 3. McLeanová (Kan.) 91.

3000 m: 1. Schoutenová 3:57,155, 2. De Jongová 3:58,521, 3. Beuneová (všechny Niz.) 3:58,908, 4. Sáblíková 3:59,215, …13. Zdráhalová (obě ČR) 4:10,379.

Další zprávy