Warhol a Československo. První ucelená výstava mapuje kořeny a rodinu pop-artového krále

Barbora Němcová Barbora Němcová
2. 12. 2016 9:55
Příští rok v únoru uplyne třicet let od smrti nejslavnějšího pop artového umělce všech dob Andyho Warhola. K tomuto výročí se pražská Galerie GOAP, která vlastní největší sbírku jeho obrazů v Česku, rozhodla uspořádat expozici, která mapuje Warholův československý původ. Rudo Prekop a Michal Cihlář sbírali předměty svázané s Warholovým životem více než dvacet let. Nyní budou stovky fotografií, dokumentů, rukopisů i audio nahrávek poprvé uceleně vystaveny.
Andy Warhol.
Andy Warhol. | Foto: David LaChapelle, courtesy Fred Torres Collaborations

Více než dvacet let Rudo Prekop a Michal Cihlář pátrali po československých stopách nejslavnějšího pop-artového umělce všech dob Andyho Warhola. Ač se Warhol narodil v Pittsburghu, jeho rodiče pocházejí z malé vísky Miková na severovýchodě Slovenska.

Po více než dvou dekádách budou nyní nasbírané fotografie, dokumenty, rukopisy i audio nahrávky poprvé uceleně vystaveny. Výstava s názvem Warhol/Warhola, která je předzvěstí třicátého výročí umělcova úmrtí, bude k vidění od 9. prosince v galerii GOAP na Staroměstkém náměstí.

Rudo Prekop a výstava Andy Warhol a Československo.
Rudo Prekop a výstava Andy Warhol a Československo. | Foto: Archiv Galerie GOAP

Největší část sbírky je věnována výtvarně talentované Warholově matce Júlii, jež byla svého času vyhledávanou malérečkou, která zdobila fasády domů. Život svého syna velmi výrazně ovlivnila a v umělecké kariéře ho podporovala. Součástí expozice jsou i unikátní fotografie nebo kopie Warholova rodného listu, jehož skutečná existence je doposud zahalena tajemstvím.

"Impulsem pro to, abychom se vydali po československé stopě Andyho Warhola, pro nás byla jeho smrt v roce 1986 a to, když sem o rok později přijel Warholův bratr a první viceprezident Nadace Andyho Warhola John," vysvětluje spoluautor knihy Andy Warhol a Československo Rudo Prekop.

Prekop společně s Michalem Cihlářem a Michalem Byckem, který je kurátorem muzea Andyho Warhola v Medzilaborcích, nejstaršího svého druhu na světě, jezdili po okolních obcích a sbírali artefakty spojené s Warholovou rodinou. "Lidé se přestali bát, začali nám otvírat své archivy a my jsme se tak měli možnost dostat k jedinečným materiálům," dodává Prekop.

Materiály ale Prekop sbíral hlavně při svém pobytu ve Spojených státech. "Gros mého archivu bylo shromážděno během mého pobytu v americkém New York City a Pittsburghu v roce 1994," upřesňuje.

Označit jeden předmět za nejoblíbenější či nejcennější se však Prekop zdráhá. "Sbírka má hodnotu především jako celek. Spousta lidí mi nabízela, že odkoupí jednotlivé fotografie, ale já sbírku nechci trhat," vysvětluje důvody, proč unikátní kolekci poskytl právě galerii GOAP, která ji odkoupila celou. "Buďto všechno, nebo nic," dodává Prekop, který je vedoucím studiového ateliéru na FAMU v Praze.

Vztah k předmětům provázaných s Warholem, které Prekop sbíral bezmála třetinu svého života, má ale velmi rozporuplný. "Na jednu stranu je ten vztah až intimní, na druhou stranu vím, že se od sbírky musím distancovat," vysvětluje. Fotograf je zároveň potěšen tím, že sbírku si lidé budou moci prohlédnout a nebude se na ni prášit v depozitu.

Výstava s jednoduchým názvem Warhol/Warhola (Warhola je původní jméno) bude k vidění od 9. prosince. "Výstava bude nyní dvoupatrová a k vidění je velké množství Warholových originálů, artefaktů, rodinných dokumentů a fotografií včetně snímků Warholova fotografa a laboranta Billyho Namea i dalších kolegů a spolupracovníků," upřesňuje majitel galerie GOAP Zdeněk Kočík s tím, že na výši vstupného se rozšíření výstavy neprojeví.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 1 hodinou

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy