Vzduchoplavba v umění. Plzeňská výstava ukazuje díla inspirovaná touhou létat

Vzduchoplavba v umění. Plzeňská výstava ukazuje díla inspirovaná touhou létat
Snímek z výstavy Aviatika v české vizuální kultuře 1783–1957.
Letecký hvězdicový motor Škoda.
Zdeněk Burian: Balon nad ledovými pláněmi, návrh obálky knihy S. A. Andréeho Balonem k severní točně.
Domovní znamení, Brno-Žabovřesky, Pod Kaštany 22, 1957.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
20. 7. 2021 12:27
Díla inspirovaná aviatikou a touhou létat představuje nová výstava Západočeské galerie v Plzni. Ukazuje různé podoby letectví v české kultuře. Orámovaná je dvěma milníky: rokem 1783, kdy poprvé vzlétl horkovzdušný balon, a rokem 1957, kdy byla vypuštěna první kosmická sonda Sputnik.

Přehlídka nazvaná Aviatika v české vizuální kultuře 1783-1957 ve výstavní síni Masné krámy potrvá do 16. ledna příštího roku. Nemá ambice mapovat dějiny létání. Soustřeďuje se na výrazné symboly či náměty v moderním obraze a kultuře, od malby přes monumentální plastiky až po knižní ilustrace, plakáty a film, říká její autorka Eva Bendová.

Podle ní má vzduchoplavba bohaté dějiny i nespočet obrazových forem a významů. Devět tematických kapitol přenáší návštěvníka do krajin viděných z nadhledu, ke snovému či mytickému létání, mezi obrazy hrdinů, poetických objektů a válečných náletů nebo k ilustracím dobrodružné románové literatury, k utopistické tvorbě až po dobývání vesmíru.

"Rozvoj aviatiky v první polovině 20. století s sebou přinesl na jedné straně bohatou až romantickou poetiku, na druhé straně vidění letadla jako ničivého stroje a fatální destrukce. V avantgardním umění pak aviatika přinesla nové způsoby nazírání na svět v podobě ptačích perspektiv nebo naopak pohledů zaměřených do nekonečného vesmíru," říká Bendová.

Návštěvníci Masných krámů uvidí malby Jindřicha Štyrského, Josefa Čapka, Kamila Lhotáka či Bohumíra Matala nebo moderní sochařské alegorie Josefa Štursy, Jaroslava Horejce a Zdeňka Pešánka, doplněné o filmové dokumenty z aviatických akcí nad Plzní i Prahou.

Nechybí ani obálky dobových časopisů, humoristické a dobrodružné ilustrace Zdeňka Buriana nebo Hermíny Týrlové, filmy Karla Zemana, plakáty Československých aerolinií, firmy Baťa, Západočeského aeroklubu či fotografie Ladislava Sitenského.

Výstavu doprovází publikace kurátorky Evy Bendové a kunsthistorika Ondřeje Váši nazvaná Od balonu ke kosmickému vědomí. Vstupenky na přehlídku jsou slosovatelné, vítěz získá let letadlem. Doprovodný program zahrnuje komentované prohlídky, přednášky, filmové projekce či tvůrčí dílny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy