Berlín - Eva Koťátková získala jako první výtvarnice z Česka prestižní německou Uměleckou cenu Dorothey von Stettenové. Ocenění, které každé dva roky uděluje Umělecké muzeum v Bonnu, je určeno umělcům do 36 let a mělo by jim pomoct k prosazení na mezinárodní scéně.
S udělením ceny se spojuje také uspořádání výstavy vítězky, díla Koťátkové tak budou k vidění do 17. srpna v bonnském Schinkel Pavillonu, který se stává jednou z nejsledovanějších uměleckých scén v Berlíně.
Koťátková ve svých dílech propojuje kresbu, sochařství a performativní umění. Podle uměleckých kritiků staví do nového světla všední činnosti a zkoumá chování lidí v jejich osobním prostředí. V Česku za své dílo získala už v roce 2007 Cenu Jindřicha Chalupeckého.
"Dílo Evy Koťátkové je pokusem o uspořádání precizního a zároveň absurdního lidského konání. Její performativní instalace nabízejí bezpočet skulpturálních vyjádření pro nejrůznější choreografie s mnoha odkazy na dějiny umění, tance a divadla," zdůvodnila udělení ceny porota bonnského muzea. "Umělecký vývoj Evy Koťátkové nyní získává na mezinárodním významu."
Uměleckou cenu Dorothey von Stettenové uděluje muzeum v Bonnu od roku 1984. Cenu provází i finanční prémie ve výši 10 tisíc eur.
V minulosti se porota zaměřovala na německé umělce, letos ale poprvé přišla s novým konceptem. Organizátoři ocenění se chtějí zaměřit na mladé umělce ze zemí, s nimiž Německo sousedí. Jako první vybírali mezi umělci z Česka.
Do soutěže o Uměleckou cenu Dorothey von Stettenové se není možné přihlásit, umělce musí nominovat nezávislí odborníci z oboru. Letos bylo nominováno devět umělců, porota do užšího výběru zvolila pět z nich. Kromě Koťátkové to byli Adéla Babanová, Petra Herotová, Václav Magid a Jakub Nepraš.
S mladým českým uměním se německá veřejnost seznamuje zásluhou Českého centra Berlín. „Při koncepci programu vycházíme z dramaturgického plánu a zároveň flexibilně reagujeme na aktuální události. Ocenění Evy Koťátkové v renomované německé výtvarné soutěži pro nás představuje podnět k realizaci debaty na téma aktuální česká umělecká scéna“, říká ředitelka Českého centra v Berlíně Monika Štěpánová.
Diskuse s názvem Současná česká umělecká scéna se uskuteční 13. srpna v Kunstmuseum Bonn.