Výtvarnice Eva Koťátková získala v Německu prestižní cenu

ČTK Kultura ČTK, Kultura
5. 6. 2014 13:11
Německá Umělecká cena Dorothey von Stettenové se letos zaměřila na české výtvarníky. Kromě Koťátkové byli na cenu nominovaní Adéla Babanová, Petra Herotová, Václav Magid a Jakub Nepraš.
Eva Koťátková.
Eva Koťátková. | Foto: Česká centra

BerlínEva Koťátková získala jako první výtvarnice z Česka prestižní německou Uměleckou cenu Dorothey von Stettenové. Ocenění, které každé dva roky uděluje Umělecké muzeum v Bonnu, je určeno umělcům do 36 let a mělo by jim pomoct k prosazení na mezinárodní scéně.

S udělením ceny se spojuje také uspořádání výstavy vítězky, díla Koťátkové tak budou k vidění do 17. srpna v bonnském Schinkel Pavillonu, který se stává jednou z nejsledovanějších uměleckých scén v Berlíně.

Koťátková ve svých dílech propojuje kresbu, sochařství a performativní umění. Podle uměleckých kritiků staví do nového světla všední činnosti a zkoumá chování lidí v jejich osobním prostředí. V Česku za své dílo získala už v roce 2007 Cenu Jindřicha Chalupeckého.

Podívejte se na expozici Evy Koťátkové na loňském bienále v Benátkách.
Podívejte se na expozici Evy Koťátkové na loňském bienále v Benátkách. | Video:

"Dílo Evy Koťátkové je pokusem o uspořádání precizního a zároveň absurdního lidského konání. Její performativní instalace nabízejí bezpočet skulpturálních vyjádření pro nejrůznější choreografie s mnoha odkazy na dějiny umění, tance a divadla," zdůvodnila udělení ceny porota bonnského muzea. "Umělecký vývoj Evy Koťátkové nyní získává na mezinárodním významu."

Uměleckou cenu Dorothey von Stettenové uděluje muzeum v Bonnu od roku 1984. Cenu provází i finanční prémie ve výši 10 tisíc eur.

V minulosti se porota zaměřovala na německé umělce, letos ale poprvé přišla s novým konceptem. Organizátoři ocenění se chtějí zaměřit na mladé umělce ze zemí, s nimiž Německo sousedí. Jako první vybírali mezi umělci z Česka.

Do soutěže o Uměleckou cenu Dorothey von Stettenové se není možné přihlásit, umělce musí nominovat nezávislí odborníci z oboru. Letos bylo nominováno devět umělců, porota do užšího výběru zvolila pět z nich. Kromě Koťátkové to byli Adéla Babanová, Petra Herotová, Václav Magid a Jakub Nepraš.

S mladým českým uměním se německá veřejnost seznamuje zásluhou Českého centra Berlín. „Při koncepci programu vycházíme z dramaturgického plánu a zároveň flexibilně reagujeme na aktuální události. Ocenění Evy Koťátkové v renomované německé výtvarné soutěži pro nás představuje podnět k realizaci debaty na téma aktuální česká umělecká scéna“, říká ředitelka Českého centra v Berlíně Monika Štěpánová.

Diskuse s názvem Současná česká umělecká scéna se uskuteční 13. srpna v Kunstmuseum Bonn.

 

Právě se děje

před 45 minutami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Summit EU vyzval k propuštění Navalného

Summit EU odsoudil zacházení s ruským opozičníkem Navalným a požaduje jeho okamžité propuštění na svobodu, uvedl šéf Evropské rady Charles Michel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy