Výstavy Rembrandta a Slunečních králů bude možné navštívit i po pátku

ČTK Kultura ČTK, Kultura
15. 12. 2020 18:39
Výstavy s jedinečnými zápůjčkami ze zahraničí, jako jsou Sluneční králové v Národním muzeu nebo Rembrandt: Portrét člověka v pražské Národní galerii, bude možné navštívit i poté, co v pátek z rozhodnutí vlády znovu zavřou muzea a galerie. Na Facebooku o tom v úterý informoval ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.
Návštěvník na výstavě Rembrandt: Portrét člověka v pražském paláci Kinských.
Návštěvník na výstavě Rembrandt: Portrét člověka v pražském paláci Kinských. | Foto: ČTK

Na dotaz k upřesnění akcí, které mohou zůstat otevřené, mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová sdělila, že jde o výstavy, které již otevřené jsou. O tom, jaké mohou v programu pro veřejnost pokračovat, podle ní rozhoduje hygienická služba.

Lagronová doplňuje, že za výstavy Sluneční králové a Rembrandt: Portrét člověka se ministerstvo zaručilo, neboť jsou významné, pracovalo se na nich řadu let a v příštích letech se podobné akce nezopakují.

Návštěvníci ale musí počítat s přísnějšími hygienickými podmínkami, které Národní muzeum a Národní galerie zveřejní na svých webových stránkách.

Výjimku dostanou také soukromé galerie. "Soukromé galerie, které se zabývají nejen vystavováním, ale i prodejem uměleckých děl, budou i po 18. prosinci fungovat ve stejném režimu jako například maloobchody," upřesnil Zaorálek.

Pod jeho příspěvkem na Facebooku zveřejnila pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková z hnutí Praha sobě žádost, aby výjimku dostaly také Galerie hlavního města Prahy a Muzeum hlavního města Prahy. "Pane ministře, gratuluji k úspěchu s vyjednáním výjimky pro NG a NM, ale požaduji stejný režim i pro Galerii hl. m. Prahy a Muzeum hl. m. Prahy," napsala radní. Příspěvek zatím zůstává bez odpovědi.

V pátek se jinak po 15 dnech pro veřejnost znovu uzavřou muzea, galerie i památky. Vláda v pondělí rozhodla, že Česko se znovu přesune do čtvrtého stupně protiepidemického systému známého pod zkratkou PES.

Od 3. prosince mohly být muzea a galerie otevřené z jedné čtvrtiny kapacity, památky směly navštěvovat skupinky do deseti lidí. Výstavy Sluneční králové a Rembrandt: Portrét člověka viděly od 3. prosince tisíce lidí.

Některé galerie ještě před pondělním rozhodnutím vlády v dopise ministrům kultury a zdravotnictví uvedly, že pokud nezískají výjimku, zůstanou pro návštěvníky otevřené, podobně jako v minulých dnech několik restauratérů nedodržovalo nařízenou zavírací hodinu ve 20 hodin.

Zaorálek dle svého vyjádření na jednání vlády prosazoval, aby muzea a galerie zůstaly nadále otevřené s omezeními, podobně jako třeba maloobchod. Byl ale přehlasován. Obrátil se proto na hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou, jež udělila výjimku akcím spojeným s jedinečnými zahraničními zápůjčkami.

Ministr kultury také na pondělním jednání vlády potvrdil pokračování dotačního programu Covid kultura po novém roce. "Vedle stávajících profesí (osob samostatně výdělečně činných) a firem podnikajících v kultuře chceme pomoc rozšířit o další oblasti, kterých se budou týkat pokračující proticovidová omezení," naznačil Zaorálek.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 55 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy