40 očekávaných výstav roku 2019: Jiřičná, Mládková, Giacometti, Duchamp a spol.

Kultura Kultura
7. 1. 2019 10:50
Českou výtvarnou scénu čeká rok plný výročí. Museum Kampa chystá oslavy 100. narozenin své zakladatelky Medy Mládkové, pražský DOX připomene osmdesátiny architektky Evy Jiřičné a Špálova galerie po půlstoletí zhodnotí odkaz Marcela Duchampa. Národní galerie dále ve své turisticky nejatraktivnější budově vystaví cenná impresionistická díla zapůjčená z Dánska a v létě otevře očekávanou retrospektivu sochaře Alberta Giacomettiho. Pražský hrad mimo jiné pracuje na výstavě pro všechny, "kdo si váží práce lidských rukou". Z výstavních plánů českých institucí vybíráme 40 přehlídek.
Foto: GHMP

Devětsil

Dům U Kamenného zvonu, Galerie hlavního města Prahy
27. listopadu až 26. dubna 2020

Česká výtvarná avantgarda 20. let minulého století se stala námětem už mnoha výstav, ale celistvě s novými poznatky zpracována dosud nebyla. Připravovaná výstava a publikace Galerie hlavního města Prahy má být dosud nejpodrobnější i naprosto originální.

Soustředí se zejména na to, co bylo pro Devětsil zásadní: odklon od tradičního pojetí autonomního díla, jak to ukázala slavná výstava Bazar moderního umění z roku 1923. Kurátorka Alena Pomajzlová hodlá zdůraznit takzvaně intermediální tvorbu avantgardistů, k nimž patřil Karel Teige, Jaroslav Seifert, Vladislav Vančura, Adolf Hoffmeister, Toyen či Jindřich Štyrský, čestným členem byl například Charlie Chaplin.

Výstava ukáže zájem Devětsilu o architekturu, fotografii, film či divadlo. Počítá se s architektonickými a scénografickými modely, filmovými projekcemi, zvukovými nahrávkami i digitalizovanými časopisy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy