40 očekávaných výstav roku 2019: Jiřičná, Mládková, Giacometti, Duchamp a spol.

Kultura
7. 1. 2019 10:50
Českou výtvarnou scénu čeká rok plný výročí. Museum Kampa chystá oslavy 100. narozenin své zakladatelky Medy Mládkové, pražský DOX připomene osmdesátiny architektky Evy Jiřičné a Špálova galerie po půlstoletí zhodnotí odkaz Marcela Duchampa. Národní galerie dále ve své turisticky nejatraktivnější budově vystaví cenná impresionistická díla zapůjčená z Dánska a v létě otevře očekávanou retrospektivu sochaře Alberta Giacomettiho. Pražský hrad mimo jiné pracuje na výstavě pro všechny, "kdo si váží práce lidských rukou". Z výstavních plánů českých institucí vybíráme 40 přehlídek.
Hlavní výstava Musea Kampa připomene letošní 100. narozeniny Medy Mládkové.
Hlavní výstava Musea Kampa připomene letošní 100. narozeniny Medy Mládkové. | Foto: Jan Rasch
Václav IV na votivním obrazu Jana Očka z Vlašimi, který vznikl okolo roku 1371. Václav IV. klečí v horním pásu vlevo.
Václav IV na votivním obrazu Jana Očka z Vlašimi, který vznikl okolo roku 1371. Václav IV. klečí v horním pásu vlevo. | Foto: Google Art Project

Český a římský král Václav IV.

Císařská konírna Pražského hradu
16. srpna až 3. listopadu

U příležitosti 600. výročí úmrtí českého a římského krále Václava IV. chystá Správa Pražského hradu výstavu, která připomene osobnost panovníka i jeho dvůr. Učiní tak zejména v souvislosti s gotickým uměním nazývaným krásný sloh, s důrazem na stylovou proměnu okolo roku 1400, avizují pořadatelé.

Ti se zaměří mimo jiné na spojitosti s Janem Husem, kterého Václav IV. přežil o čtyři roky, a celospolečenskými proměnami vedoucími až k husitským válkám. Hrad si na výstavu zapůjčí různé předměty včetně listin, pečetí, soch, obrazů či mincí. K vidění budou mapy vyznačující místa, která byla spojena s životem Václava IV., nebo chronologické přehledy života Václava IV. a jeho dvou manželek Johanny a Žofie Bavorské.

Výstavu doprovodí katalog, výpravná publikace, přednášky a sympozium za podpory Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy. "Výstava je určená pro každého, kdo si váží odkazu předchozích generací a práce lidských rukou," stojí na webových stránkách Pražského hradu.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Při sebevražedném atentátu v Afghánistánu zemřelo dvacet lidí. Exploze vážně poničila nemocnici

Nejméně 20 lidí zemřelo ve čtvrtek při sebevražedném atentátu v afghánském městě Kalát, které je správním střediskem provincie Zábul na jihu země. Dalších přibližně 90 lidí utrpělo zranění, informuje agentura AP s odvoláním na místní úřady. K útoku se přihlásilo militantní hnutí Tálibán. Při explozi nákladního auta s výbušninami byla vážně poničena kalátská nemocnice. Podle Tálibánu byla cílem útoku budova patřící vládní zpravodajské službě. Agentura AP připomíná, že Afghánistán zažívá útoky ze strany Tálibánu od krachu mírových jednání se Spojenými státy téměř každý den.

Další zprávy