40 očekávaných výstav roku 2019: Jiřičná, Mládková, Giacometti, Duchamp a spol.

Kultura
7. 1. 2019 10:50
Českou výtvarnou scénu čeká rok plný výročí. Museum Kampa chystá oslavy 100. narozenin své zakladatelky Medy Mládkové, pražský DOX připomene osmdesátiny architektky Evy Jiřičné a Špálova galerie po půlstoletí zhodnotí odkaz Marcela Duchampa. Národní galerie dále ve své turisticky nejatraktivnější budově vystaví cenná impresionistická díla zapůjčená z Dánska a v létě otevře očekávanou retrospektivu sochaře Alberta Giacomettiho. Pražský hrad mimo jiné pracuje na výstavě pro všechny, "kdo si váží práce lidských rukou". Z výstavních plánů českých institucí vybíráme 40 přehlídek.
Hlavní výstava Musea Kampa připomene letošní 100. narozeniny Medy Mládkové.
Hlavní výstava Musea Kampa připomene letošní 100. narozeniny Medy Mládkové. | Foto: Jan Rasch
Foto: Galerie výtvarného umění v Chebu

Vladimír Houdek: Future Polis II

Galerie výtvarného umění v Chebu
10. ledna až 31. března

V menší, ale uznávané Galerii výtvarného umění v Chebu, kterou vede kunsthistorik se zaměřením na umění 20. a 21. století Marcel Fišer, budou již od tohoto čtvrtka k vidění nejnovější obrazy a koláže Vladimíra Houdka. Tento absolvent ateliéru malby Vladimíra Skrepla na pražské Akademii výtvarných umění je držitelem Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 2012 i Ceny kritiky pro mladou malbu a patří k nejsledovanějším českým malířům. Několik "svých" sběratelů už má také v Německu.

Houdek ve svých dílech "spojuje malířský verismus s technicistními exaktními tvary, které však podobnost se součástkami strojů pouze předstírají", dí kurátoři. Autor tak prý vytváří dokonalou iluzi něčeho, co neexistuje.

Pořadatelé výstavy v Chebu také připomínají, nakolik Houdek ve svých plátnech vždy zdůrazňuje malířskou hmotu a její vrstvení, což se projevuje v tom, jak jeho díla působí až fyzicky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po dnešních dvouhrách 2:1

Tenisté Evropy vedou pro prvních třech zápasech úvodního dne Laver Cupu nad výběrem světa 2:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Program dnes ve Švýcarsku uzavře čtyřhra, v níž nastoupí domácí hvězda Roger Federer s Alexandrem Zverevem proti Denisi Shapovalovi se Sockem.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Další zprávy