Výstavu zakázaných mladých komunistů napadli sprejeři

Radek Wohlmuth
5. 5. 2008 14:10
Prezentace KSM je uzavřena a už se nevrátí
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kontroverzní výstava skupiny Guma Guar s názvem Meze tolerance je z "technických důvodů" uzavřena. Otevírat už se nebude.

Aktivisticko-umělecká skupina, která vznikla v roce 2003, se snaží vyslovovat se ke kontroverzním tématům na české politické i umělecké scéně. Ve svém novém projektu reagovala na rozhodnutí ministerstva vnitra z října 2006   o ukončení činnosti Komunistického svazu mládeže; to bylo letos v březnu potvrzeno.

Foto: Aktuálně.cz

V tiskové zprávě k "výstavě" se členové skupiny distancují od toho, že by patřili mezi sympatizanty hnutí. Nicméně proto, že považují zákaz činnosti KSM za vážné porušení práva na svobodu slova, poskytli zástupcům Komunistického svazu mládeže prostor k prezentaci jejich organizace i celé kauzy v rámci své původně plánované prezentace v GHMP.

První část expozice nabízí kopie korespondence mezi KSM a státem plus video s anketou natočenou u pražské Právnické fakulty. V druhé části nakreslili na stěny Che Guevaru nebo napsali hesla, jež KSM používá;  kritiku kapitalismu i oslavu Kuby. Nechybí opět videozáznam - z pochodu KSM. 

Jestliže byl tento čin plánován jako výzva k celospolečenské diskuzi, pak ji neotevřel ani ve větší míře nevyvolal. Podle některých recenzí možná i pro bezzubost projektu, který prý za diskuzi vůbec nestojí: je myšlenkově líný, alibistický a bez kontextu.

Foto: Ludvík Hradilek

Jedna konkrétní reakce se ale přece jen objevila. Jak Aktuálně.cz potvrdila tisková mluvčí Galerie hl. města Prahy Irena Tyslová, na 1. máje kolem čtvrté odpoledne přišli do výstavní místnosti čtyři lidé - tři muži a jedna žena - oblečení v černém a expozici vystříkali sprejem.

Podle jejích slov zničili nejen "exponáty", ale i techniku.  Na zdi se objevila číslovka 242 - podle odhadů galerie nepřesná upomínka toho, kolik lidí komunistický režim popravil.

Její autoři odešli ještě před tím, než dorazila policie, kterou přivolali zaměstnanci galerie. Věc se dál vyšetřuje. Kustodky prý byly v šoku a příliš si toho nepamatují, kamerový systém v této expozici není.

Výstava byla po tomto incidentu z "technických důvodů" uzavřena. Milan Mikuláštík, člen skupiny Guma Guar, Aktuálně.cz řekl, že se o uzavření expozice  dozvěděl až o tři dny později, a to ještě ne od zástupců galerie. Pravé důvody mu sdělili až v pondělí.

Foto: Ludvík Hradilek

On sám z tohoto činu podezírá příslušníky extremistických hnutí. Největší podezření měl na ultrapravici.

Mezitím se expozice začala opravovat. Vedení galerie řešilo, jestli výstavu, která má trvat až do začátku června, znovu otevřít: nakonec se rozhodlo ji uzavřít definitivně.

Fotografie poškozené expozice zatím galerie odmítá ukázat .

 

Právě se děje

před 14 minutami

MOV neuznal volbu Lukašenkova syna do čela olympijského výboru

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) odmítl uznat zvolení Viktora Lukašenka, syna prezidenta Alexandra Lukašenka, šéfem Běloruského olympijského výboru. Oba muže loni v prosinci MOV suspendoval za to, že nezabránili diskriminaci běloruských sportovců kvůli jejich politickým názorům.

Dosavadní viceprezident Viktor Lukašenko byl v únoru zvolen do čela národního olympijského výboru místo svého otce, který ho vedl 24 let. Od opětovného znovuzvolení Alexandra Lukašenka do prezidentské funkce loni v srpnu zmítá Běloruskem chaos. Kritici autoritářského vůdce tvrdí, že volby byly zmanipulované, a protesty proti Lukašenkovi jsou násilně potlačovány.

K protestům se připojilo i více než 1500 sportovců, kteří v otevřeném dopise požadovali spravedlivé volby a konec násilí při pokojných demonstracích. Lukašenko je následně označil za zrádce.

MOV v prosinci konstatoval, že vedení Běloruského olympijského výboru "dostatečně nehájí běloruské sportovce před politickou diskriminací v rámci národního olympijského výboru, sportovních federací či celého sportovního hnutí." Dnes doplnil, že nové volby "tyto obavy plně nerozptýlily."

Oba Lukašenkové mají od MOV zákaz účasti na olympijských hrách v Tokiu stejně jako třetí běloruský sportovní funkcionář Dmitrij Baskov. Šéf národní hokejové federace je spojován s násilným útokem na aktivistu Romana Bondarenka, jenž nepřežil zranění hlavy. Baskov byl zvolen do vedení olympijského výboru a ani tuto volbu MOV neuznal.

Bělorusko má také od prosince zmrazené veškeré platby od MOV a v lednu mu Mezinárodní hokejová federace IIHF odebrala spolupořadatelství letošního mistrovství světa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy