Vystavil ji na Benátském bienále. Kolíbalova plastika zdobí náměstí v Mikulově

ČTK ČTK
16. 6. 2022 14:58
Lormovo náměstí v historickém středu Mikulova na Břeclavsku ozdobila velkoformátová plastika Stanislava Kolíbala nazvaná Kresba v prostoru. Vznikla pro bienále umění v italských Benátkách. V Mikulově zůstane natrvalo, oznámila Karolína Jiráská z Galerie Závodný, jež na náměstí sídlí.

Šestadevadesátiletý Kolíbal patří k nejuznávanějším českým umělcům druhé poloviny 20. století. Jeho díla mají často geometrický a minimalistický charakter, avšak podávají silnou výpověď. Někteří výtvarní kritici o Kolíbalovi píší jako o tvůrci "emocionální geometrie".

Kresba v prostoru má rozměry zhruba 3,5 krát pět metrů. Jde o bílou strukturu, která v Benátkách stála roku 2019 před budovou společného českého a slovenského pavilonu, než jej poničil vichřicí zlomený strom. Dílo volně vycházelo z architektury budovy, předloni jej v pražském Veletržním paláci vystavila Národní galerie.

Kolíbal v Benátkách neúnavně kroužil expozicí a zastavoval se u jednotlivců, aby jim potřásl rukou a vysvětlil svou tvorbu. "Takový zážitek se v okolních pavilonech, kde vystavuji daleko mladší autoři, jen tak nenaskytne," popsalo Aktuálně.cz.

Jeho velká plastika působí zároveň robustně i odlehčeně. Vychází z kresby, ve které se půlkruh dotýká nepravidelně rozmístěných přímek. "Je to čistá abstrakce ztvárněná sochařsky," dodalo později Aktuálně.cz. Podle něj jako by si Kolíbal tímto dílem ověřoval, "jestli má původní kresba stabilitu, jestli její rytmus přímek bude fungovat i v 'nadživotní' zvětšenině a jak vůbec kresba vypadá zezadu".

Uvnitř mikulovské Galerie Závodný pak návštěvníci nově najdou soubor prací letos sedmatřicetiletého Břetislava Malého, připravený přímo pro zdejší výstavní síň. Velkoformátové malby grafitovým pigmentem připomínají zrcadla nebo leštěný plech. V grafitových plochách se odráží postavy světců - historické sakrální plastiky z depozitářů olomoucké arcidiecéze.

Malého výstava jako forma dialogu mezi minulostí a současností doplňuje koncertní nabídku mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae. Motto festivalu letos zní Cestou od kořenů k budoucnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Trump věděl o zbraních v davu, který vyzval k pochodu na Kongres, řekla jeho někdejší asistentka

Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů, které 6. ledna 2021 vyzval k pochodu na sídlo Kongresu bezprostředně před vypuknutím nepokojů. Před vyšetřovacím výborem Sněmovny reprezentantů to vypověděla někdejší asistentka Trumpova personálního šéfa Marka Meadowse. Rovněž uvedla, že Meadows se jí už 2. ledna svěřil s obavou, že den volební schůze Kongresu by mohl být "velmi, velmi špatný".

Sněmovní komise při narychlo svolaném slyšení předvolala Cassidy Hutchinsonovou, což byla podle médií Meadowsova pravá ruka, která se účastnila prakticky všech jeho aktivit. Důrazem na její svědectví se panel snaží ukázat, že Trumpův Bílý dům před událostmi 6. ledna dobře věděl o rizicích, přesto však pokračoval v kampani proti volebním výsledkům a v burcování stoupenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy