Setkání s Havlem i Tomáškem. Výstava připomene dalajlamovu první návštěvu Prahy

ČTK Kultura ČTK, Kultura
9. 7. 2020 9:25
První návštěvu 14. dalajlamy v tehdejším Československu připomene výstava fotografií Stanislava Doležala, která začne tento pátek v pražském prostoru Tibet Open House. Nejvyšší tibetský duchovní v únoru 1990 přijel do Prahy na pozvání prezidenta Václava Havla, jenž se stal prezidentem krátce předtím, 29. prosince 1989.
Pražský arcibiskup a primas český František kardinál Tomášek v objetí s dalajlamou na balkonu Arcibiskupského paláce v Praze.
Pražský arcibiskup a primas český František kardinál Tomášek v objetí s dalajlamou na balkonu Arcibiskupského paláce v Praze. | Foto: ČTK

Výstava se koná v prostoru Tibet Open House ve Školské ulici a organizátoři ji připravili u příležitosti dalajlamových pondělních 85. narozenin. Přehlídka bude přístupná od tohoto pátku 10. července do 30. září.

Dalajlamova návštěva v české společnosti otevřela téma dodržování práva na svobodu a prostor pro svobodné vyjadřování, uvádějí pořadatelé z Linhartovy nadace. Setkání dalajlamy s jeho příznivci se konala na různých místech Prahy, jak dokládají Doležalovy snímky, které doplňují texty tehdejšího Havlova tajemníka Saši Neumana.

Dalajlama navštívil Prahu v únoru 1990. Pomodlil se u sochy svatého Václava, sešel se s kardinálem Tomáškem i Václavem Havlem, který se později stal jeho blízkým přítelem. "Tisíce lidí čekaly před hotelem Jalta, o setkání s tibetským duchovním vůdcem měla zájem televize, novináři, filmaři," líčil o pět let později týdeník Respekt.

"Svatý muž například při svém pobytu v Praze v roce 1990 vyřkl jména bratří Holíků, hvězdných českých hokejistů, a vyrazil tím svým hostitelům dech," všimla si Mladá fronta DNES v roce 1997, kdy se dalajlama po sedmi letech do Česka vracel už na pozvání Fora 2000.

Od té doby tibetský nejvyšší duchovní navštívil Prahu desetkrát, naposledy v roce 2016.

Dalajlama již více než 60 let žije v indickém exilu, kam utekl po potlačeném protičínském povstání v březnu 1959. Usadil se v severoindického města Dharamsála a zřídil tam uprchlické tibetské centrum. Na místě dosud sídlí tibetská exilová vláda, klášter, univerzita a školy.

Za odmítání násilí dalajlama v roce 1989 obdržel Nobelovu cenu za mír.

"V posledních letech ze zdravotních důvodů omezil cesty po světě. Do Tibetu se nepodíval od roku 1959 a za éry čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který jej dál označuje za separatistu, už se to zřejmě nestane. Dnes je dalajlama vystaven čím dál intenzivnějšímu tlaku čínské diplomacie, trestající každou zemi, jejíž představitelé ho přijmou," napsalo o dalajlamovi tento týden Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Soud na Slovensku potrestal 14 lety vězení bývalého elitního prokurátora

Soud na Slovensku uznal bývalého šéfa elitní složky prokuratury Dušana Kováčika vinným z korupce a z dalších trestných činů. Za to mu vyměřil 14 let vězení a trest propadnutí majetku. Vůči tomuto rozhodnutí soudu první instance se lze odvolat.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který byl odsouzen, byť nepravomocně, po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlamentních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Zdroj: ČTK
Další zprávy