Setkání s Havlem i Tomáškem. Výstava připomene dalajlamovu první návštěvu Prahy

ČTK Kultura ČTK, Kultura
9. 7. 2020 9:25
První návštěvu 14. dalajlamy v tehdejším Československu připomene výstava fotografií Stanislava Doležala, která začne tento pátek v pražském prostoru Tibet Open House. Nejvyšší tibetský duchovní v únoru 1990 přijel do Prahy na pozvání prezidenta Václava Havla, jenž se stal prezidentem krátce předtím, 29. prosince 1989.
Pražský arcibiskup a primas český František kardinál Tomášek v objetí s dalajlamou na balkonu Arcibiskupského paláce v Praze.
Pražský arcibiskup a primas český František kardinál Tomášek v objetí s dalajlamou na balkonu Arcibiskupského paláce v Praze. | Foto: ČTK

Výstava se koná v prostoru Tibet Open House ve Školské ulici a organizátoři ji připravili u příležitosti dalajlamových pondělních 85. narozenin. Přehlídka bude přístupná od tohoto pátku 10. července do 30. září.

Dalajlamova návštěva v české společnosti otevřela téma dodržování práva na svobodu a prostor pro svobodné vyjadřování, uvádějí pořadatelé z Linhartovy nadace. Setkání dalajlamy s jeho příznivci se konala na různých místech Prahy, jak dokládají Doležalovy snímky, které doplňují texty tehdejšího Havlova tajemníka Saši Neumana.

Dalajlama navštívil Prahu v únoru 1990. Pomodlil se u sochy svatého Václava, sešel se s kardinálem Tomáškem i Václavem Havlem, který se později stal jeho blízkým přítelem. "Tisíce lidí čekaly před hotelem Jalta, o setkání s tibetským duchovním vůdcem měla zájem televize, novináři, filmaři," líčil o pět let později týdeník Respekt.

"Svatý muž například při svém pobytu v Praze v roce 1990 vyřkl jména bratří Holíků, hvězdných českých hokejistů, a vyrazil tím svým hostitelům dech," všimla si Mladá fronta DNES v roce 1997, kdy se dalajlama po sedmi letech do Česka vracel už na pozvání Fora 2000.

Od té doby tibetský nejvyšší duchovní navštívil Prahu desetkrát, naposledy v roce 2016.

Dalajlama již více než 60 let žije v indickém exilu, kam utekl po potlačeném protičínském povstání v březnu 1959. Usadil se v severoindického města Dharamsála a zřídil tam uprchlické tibetské centrum. Na místě dosud sídlí tibetská exilová vláda, klášter, univerzita a školy.

Za odmítání násilí dalajlama v roce 1989 obdržel Nobelovu cenu za mír.

"V posledních letech ze zdravotních důvodů omezil cesty po světě. Do Tibetu se nepodíval od roku 1959 a za éry čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který jej dál označuje za separatistu, už se to zřejmě nestane. Dnes je dalajlama vystaven čím dál intenzivnějšímu tlaku čínské diplomacie, trestající každou zemi, jejíž představitelé ho přijmou," napsalo o dalajlamovi tento týden Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 40 minutami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 1 hodinou

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy