Výstava na zahradě ostravského Plata zachycuje přestavbu jatek na galerii

ČTK ČTK
26. 4. 2021 13:53
Ostravská městská galerie Plato na zahradě otevřela výstavu fotografií Lukáše Jasanského a Martina Poláka nazvanou Předácký kus. Zachycuje přestavbu bývalých městských jatek, tedy objektu, do kterého se instituce přestěhuje po rekonstrukci.

Série černobílých fotografií je volně přístupná veřejnosti od úterý do pátku vždy od 11 hodin do 15 hodin.

Lukáš Jasanský a Martin Polák již více než 30 let tvoří fotografický tandem. Tentokrát v rozvalinách rekonstruované budovy instalovali svou výstavu, kterou posléze zachytili pomocí dřevěného deskového fotoaparátu ze začátku 20. století. Tatáž technika byla běžně používána již ve druhé polovině 19. století, odpovídá tak zhruba období vzniku jatek.

Takzvaná cestovní komora nabízí bohatší stupnici šedých tonů, nejvyšší možnou ostrost a určuje velikost fotografie 18 krát 24 centimetrů. "Použít historickou fotografickou techniku se přímo nabízelo," říká Polák. "S tím jsme se ale nespokojili a vydali jsme se náročnou cestou vytváření krátkodobé výstavy, která se zároveň stane pionýrským nebo též předáckým počinem v budoucím galerijním prostoru," dodává v narážce na fakt, že přehlídka zahajuje celoroční cyklus nazvaný Ó a ach, krása, ruina a strach.

Autoři zachytili přechodový stav, kdy se z ruin jatek stává trvalé sídlo galerie Plato. Rekonstrukce památkově chráněného objektu začala vloni, dokončena bude na jaře 2022.

Výstavu pod kurátorským vedením Edith Jeřábkové umístil architekt Dominik Lang na zastřešenou zahradu galerie s výhledem na jatka. Fotografie instaloval do dřevěných vitrín, které jsou zhotoveny ze stavebních desek.

"Když se na výstavě Předácký kus díváme na fotografie výstavy, která již proběhla a je minulostí, díváme se zároveň do přicházející budoucnosti a vedle nás se přítomně tyčí obě těla Plata, skleněné a cihlové. Díváme se na fotografie ve vitrínách a máme pocit, že vidíme Berlín po bombardování. Ruiny jsou si na fotografiích často tolik podobné," míní kurátorka Jeřábková.

Přehlídka potrvá do 29. srpna, vstup je volný.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy