Výstava v Obecním domě rozpohybovala Slovanskou epopej, potrvá minimálně rok

Výstava v Obecním domě rozpohybovala Slovanskou epopej, potrvá minimálně rok
Snímek z výstavy iMucha.
Snímek z výstavy iMucha.
Snímek z výstavy iMucha.
Snímek z výstavy iMucha.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
22. 8. 2020 20:22
Rozpohybované digitalizované plakáty malíře Alfonse Muchy či jeho slavný cyklus velkoformátových maleb Slovanská epopej, výjimečně ozvučený, představuje výstava nazvaná iMucha. Od pátku se koná v pražském Obecním domě.

Nejrozsáhlejší sbírka děl secesního výtvarníka, shromážděná tenistou Ivanem Lendlem, se do taktéž secesní budovy v centru Prahy vrátila po sedmi letech, tentokrát částečně digitalizovaná a rozšířená o zhruba 70 kusů. Výstava bude trvat minimálně rok.

Diváci mohou spatřit například rozpohybovanou a ozvučenou Slovanskou epopej nebo oživlé tváře Muchových modelek. "Je možné zhlédnout monumentálně zvětšené strhující detaily z tohoto dvacetidílného souboru," uvádí kurátor Karel Srp. "Před sedmi lety jsme chtěli prezentovat pouze plakáty a sbírku, nyní mi šlo o to, vytvořit z celé výstavy zážitek," vysvětluje.

Mezi rozpohybovanými Muchovými obrazy, které digitalizoval člen skupiny Lucie Michal Dvořák, jsou i Muchovy plakáty.

Mezi zhruba 220 díly návštěvníci uvidí například obraz z roku 1889 nazvaný Modlitba, jedno z nejstarších Muchových děl, či skicu k vitráži v kapli sv. Víta a její zmenšenou repliku. "Návštěvníci uvidí prosvětlenou repliku, jako by byli v kostele," doplňuje autor výstavy Richard Fuxa.

Na diváky promlouvá digitalizovaná postava Alfonse Muchy namluvená Jiřím Dvořákem. V anglickém znění Muchovi propůjčil hlas dřívější představitel filmového Jamese Bonda, americký herec Pierce Brosnan. Jak dlouho výstava v Obecním domě zůstane, se zatím neví, podle Srpa by to mělo být minimálně jeden rok.

Přehlídka je jednou ze tří částí projektu iMucha, který kromě výstavy nabídne multimediální projekci a show. Ta byla kvůli pandemii koronaviru přesunuta z října na 19. května 2021, uskuteční se v pražské hale O2 universum.

I když Muchovy plakáty má ve svých sbírkách řada institucí, ta zde shromážděná jsou výjimečně ucelená. Některé z plakátů nejsou známy ve světě ani ve třech exemplářích, jiné dokonce existují pouze v jednom, který vlastní tenista Lendl.

Muchovu výstavu v Obecním domě roku 2013 navštívilo 185 tisíc diváků, stala se toho roku nejvyhledávanější akcí svého druhu. V dalších letech byla sbírka vystavena v Ženevě, New Yorku či Soulu, celkem ji podle Richarda Fuxy vidělo přes půl milionů lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Tipsport ligu vyhráli Bohemians

Fotbalisté Mladé Boleslavi triumf v Tipsport lize neobhájili. Středočeský prvoligový tým v závěrečném třetím utkání skupiny A jen remizoval s Varnsdorfem 2:2 a po první ztrátě v přípravném turnaji přišel o šanci na celkové prvenství. Tipsport ligu poprvé od roku 2014 vyhráli Bohemians Praha 1905

Bohemians ovládli ligu díky vyššímu počtu vstřelených branek, něž mělo rovněž bodově stoprocentní Brno ve skupině E. Pražané za triumf dostanou odměnu 200 tisíc korun. Celkem 20 účastníků 26. ročníku turnaje bylo rozděleno do pěti čtyřčlenných skupin, celkový vítěz Tipsport ligy vzešel z jedné společné tabulky..

před 1 hodinou

Radě OSN pro lidská práva bude poprvé předsedat Čech. Od 1. ledna se funkce ujme velvyslanec Bálek

Stálý představitel Česka při Organizaci spojených národů (OSN) v Ženevě Václav Bálek se od Nového roku stane předsedou Rady OSN pro lidská práva. Poprvé jí bude předsedat Čech, uvedlo v páteční tiskové zprávě ministerstvo zahraničí.

Česká republika v radě v květnu nahradila Rusko, jemuž bylo členství pozastaveno kvůli invazi na Ukrajinu. Moskva následně 47člennou radu opustila.

Předsedu volí členové rady ze svých řad vždy na období jednoho roku, Bálek vystřídá Argentince Federica Villegase. O tom, že Česko usiluje o pozici předsedy rady, informovala česká diplomacie už na konci června.

"Zvolení pana velvyslance Bálka je vyústěním dlouhodobého zájmu Česka o lidská práva, našeho aktivního angažmá v Radě pro lidská práva i důrazu, které na ochranu a podporu lidských práv klade současná vláda," uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Bálek poznamenal, že se bude snažit o to, aby rada plnila svoji preventivní roli a aby skrze dialog a spolupráci předcházela porušování lidských práv. "Budeme klást důraz na to, aby rada fungovala efektivně a aby se jejího fungování mohli zúčastnit všichni relevantní aktéři, včetně zástupců malých zemí a občanské společnosti," podotkl velvyslanec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vlakové expresy zvládnou nově cestu z Prahy do Budějovic za hodinu a 40 minut

Vlakové expresy zvládnou od neděle, kdy začne platit nový jízdní řád, cestu z Prahy do Českých Budějovic za hodinu a 40 minut. Z Prahy do Tábora to bude 59 minut. Cesta tak bude asi o 20 minut rychlejší. Jde o rekordní časy v historii zdejší železniční dopravy, vyplývá z tiskové zprávy Českých drah (ČD). Rychlost na trase bude skoro 100 kilometrů za hodinu. Zrychlí se i cestování do Milevska, Bechyně či Jindřichova Hradce, tedy do dalších zastávek na 4. železničním koridoru i mimo něj.

"Cesta vlakem mezi Prahou a jihočeskou metropolí bude zhruba o 20 minut kratší než v končícím jízdním řádu. Oproti 80. letům se však jízdní doba zkrátila dokonce na polovinu. Tehdy se cestovalo z Prahy do Českých Budějovic zhruba tři a půl hodiny. Nové cestovní časy tak umožňují pohodlnější denní dojíždění za prací nebo do školy na trase České Budějovice - Tábor - Praha a zpět," řekl člen představenstva ČD a náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

U všech spojů EuroCity a InterCity sjednotil národní dopravce maximální rychlost na 160 kilometrů za hodinu. Ve vlacích bude jídelní vůz, wifi nebo zásuvky pro dobíjení cestovní elektroniky. Linka Ex 7 Jižní expres bude patřit k nejrychlejším v Česku a podle ČD konkurovat provozu na silnicích, kde často vznikají kolony. Cestovní průměrná rychlost vlaků dosáhne 98 kilometrů za hodinu. Mezi Prahou a Táborem překročí 100 kilometrů za hodinu. "Cesta vlakem tak bude rychlejší než autem. Lidé se navíc vyhnou častým kolonám na silnici I/3 a na dálnici D1 a problémům s parkováním v aglomeracích, ve kterých vlaky zastavují," uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rumunsko se zlobí kvůli zablokování vstupu do Schengenu, povolalo si velvyslance v Rakousku

Rumunsko povolalo ke konzultacím svého velvyslance v Rakousku. Podle ministerstva zahraničí v Bukurešti je krok vyjádřením protestu proti rozhodnutí Vídně zablokovat vstup Rumunska do schengenského prostoru.

Rakousko na čtvrtečním zasedání ministrů vnitra členských zemí Evropské unie odmítlo podpořit vstup Rumunska do Schengenu. Rozhodnutí zdůvodnilo tím, že přes Rumunsko vedou cesty, po kterých převaděči pašují migranty do EU a do Rakouska. Vídeň také poukazuje na to, že Rumuni zaujímají čtvrté místo mezi zeměmi, odkud pašeráci pocházejí. Spolu s Rumunskem musí na vstup dál čekat také Bulharsko, obě země přitom podle Evropské komise splňují potřebné podmínky už více než deset let.

"Vzhledem k postoji Rakouska hlasovat proti přistoupení Rumunska do schengenskému prostoru byl povolán ke konzultacím mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Rumunska v Rakouské republice Emil Hurezeanu," uvedla v prohlášení rumunská diplomacie. Snížení úrovně diplomatických vztahů je podle ministerstva "politickým gestem, které zdůrazňuje rozhodný nesouhlas s jednáním Rakouska".

Zdroj: ČTK
Další zprávy