Výstava v Obecním domě rozpohybovala Slovanskou epopej, potrvá minimálně rok

Výstava v Obecním domě rozpohybovala Slovanskou epopej, potrvá minimálně rok
Snímek z výstavy iMucha.
Snímek z výstavy iMucha.
Snímek z výstavy iMucha.
Snímek z výstavy iMucha.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
22. 8. 2020 20:22
Rozpohybované digitalizované plakáty malíře Alfonse Muchy či jeho slavný cyklus velkoformátových maleb Slovanská epopej, výjimečně ozvučený, představuje výstava nazvaná iMucha. Od pátku se koná v pražském Obecním domě.

Nejrozsáhlejší sbírka děl secesního výtvarníka, shromážděná tenistou Ivanem Lendlem, se do taktéž secesní budovy v centru Prahy vrátila po sedmi letech, tentokrát částečně digitalizovaná a rozšířená o zhruba 70 kusů. Výstava bude trvat minimálně rok.

Diváci mohou spatřit například rozpohybovanou a ozvučenou Slovanskou epopej nebo oživlé tváře Muchových modelek. "Je možné zhlédnout monumentálně zvětšené strhující detaily z tohoto dvacetidílného souboru," uvádí kurátor Karel Srp. "Před sedmi lety jsme chtěli prezentovat pouze plakáty a sbírku, nyní mi šlo o to, vytvořit z celé výstavy zážitek," vysvětluje.

Mezi rozpohybovanými Muchovými obrazy, které digitalizoval člen skupiny Lucie Michal Dvořák, jsou i Muchovy plakáty.

Mezi zhruba 220 díly návštěvníci uvidí například obraz z roku 1889 nazvaný Modlitba, jedno z nejstarších Muchových děl, či skicu k vitráži v kapli sv. Víta a její zmenšenou repliku. "Návštěvníci uvidí prosvětlenou repliku, jako by byli v kostele," doplňuje autor výstavy Richard Fuxa.

Na diváky promlouvá digitalizovaná postava Alfonse Muchy namluvená Jiřím Dvořákem. V anglickém znění Muchovi propůjčil hlas dřívější představitel filmového Jamese Bonda, americký herec Pierce Brosnan. Jak dlouho výstava v Obecním domě zůstane, se zatím neví, podle Srpa by to mělo být minimálně jeden rok.

Přehlídka je jednou ze tří částí projektu iMucha, který kromě výstavy nabídne multimediální projekci a show. Ta byla kvůli pandemii koronaviru přesunuta z října na 19. května 2021, uskuteční se v pražské hale O2 universum.

I když Muchovy plakáty má ve svých sbírkách řada institucí, ta zde shromážděná jsou výjimečně ucelená. Některé z plakátů nejsou známy ve světě ani ve třech exemplářích, jiné dokonce existují pouze v jednom, který vlastní tenista Lendl.

Muchovu výstavu v Obecním domě roku 2013 navštívilo 185 tisíc diváků, stala se toho roku nejvyhledávanější akcí svého druhu. V dalších letech byla sbírka vystavena v Ženevě, New Yorku či Soulu, celkem ji podle Richarda Fuxy vidělo přes půl milionů lidí.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. Pomohly jim k tomu remízy třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0) ve 42. kole druhé ligy. "Kanárci" jsou tím pádem z jejich dosahu, v čele tabulky mají osmibodový náskok na druhý Watford a k dobru večerní zápas s Bournemouthem. K zajištění prvního místa jim v posledních pěti duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy