Výstava v Obecním domě rozpohybovala Slovanskou epopej, potrvá minimálně rok

Výstava v Obecním domě rozpohybovala Slovanskou epopej, potrvá minimálně rok
Snímek z výstavy iMucha.
Snímek z výstavy iMucha.
Snímek z výstavy iMucha.
Snímek z výstavy iMucha.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
22. 8. 2020 20:22
Rozpohybované digitalizované plakáty malíře Alfonse Muchy či jeho slavný cyklus velkoformátových maleb Slovanská epopej, výjimečně ozvučený, představuje výstava nazvaná iMucha. Od pátku se koná v pražském Obecním domě.

Nejrozsáhlejší sbírka děl secesního výtvarníka, shromážděná tenistou Ivanem Lendlem, se do taktéž secesní budovy v centru Prahy vrátila po sedmi letech, tentokrát částečně digitalizovaná a rozšířená o zhruba 70 kusů. Výstava bude trvat minimálně rok.

Diváci mohou spatřit například rozpohybovanou a ozvučenou Slovanskou epopej nebo oživlé tváře Muchových modelek. "Je možné zhlédnout monumentálně zvětšené strhující detaily z tohoto dvacetidílného souboru," uvádí kurátor Karel Srp. "Před sedmi lety jsme chtěli prezentovat pouze plakáty a sbírku, nyní mi šlo o to, vytvořit z celé výstavy zážitek," vysvětluje.

Mezi rozpohybovanými Muchovými obrazy, které digitalizoval člen skupiny Lucie Michal Dvořák, jsou i Muchovy plakáty.

Mezi zhruba 220 díly návštěvníci uvidí například obraz z roku 1889 nazvaný Modlitba, jedno z nejstarších Muchových děl, či skicu k vitráži v kapli sv. Víta a její zmenšenou repliku. "Návštěvníci uvidí prosvětlenou repliku, jako by byli v kostele," doplňuje autor výstavy Richard Fuxa.

Na diváky promlouvá digitalizovaná postava Alfonse Muchy namluvená Jiřím Dvořákem. V anglickém znění Muchovi propůjčil hlas dřívější představitel filmového Jamese Bonda, americký herec Pierce Brosnan. Jak dlouho výstava v Obecním domě zůstane, se zatím neví, podle Srpa by to mělo být minimálně jeden rok.

Přehlídka je jednou ze tří částí projektu iMucha, který kromě výstavy nabídne multimediální projekci a show. Ta byla kvůli pandemii koronaviru přesunuta z října na 19. května 2021, uskuteční se v pražské hale O2 universum.

I když Muchovy plakáty má ve svých sbírkách řada institucí, ta zde shromážděná jsou výjimečně ucelená. Některé z plakátů nejsou známy ve světě ani ve třech exemplářích, jiné dokonce existují pouze v jednom, který vlastní tenista Lendl.

Muchovu výstavu v Obecním domě roku 2013 navštívilo 185 tisíc diváků, stala se toho roku nejvyhledávanější akcí svého druhu. V dalších letech byla sbírka vystavena v Ženevě, New Yorku či Soulu, celkem ji podle Richarda Fuxy vidělo přes půl milionů lidí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy