Výstava Diasových fotografií připomíná 80. výročí zahájení transportů

ČTK ČTK
16. 10. 2021 16:07
Výstava fotografií nedávno zesnulého Pavla Diase v pražském Domě U Černé Matky Boží připomíná 80. výročí zahájení židovských transportů z českých zemí. Jmenuje se Torzo - Vzpomínky pro budoucnost a potrvá do 28. listopadu.

Dias zemřel letos v dubnu ve věku 82 let. Jeho dědeček přežil pobyt v koncentračním táboře, část fotografovy rodiny tam zahynula.

Pavel Dias přes 30 let dokumentoval místa, kde tábory stály. Navštěvoval vzpomínkové akce v ghettech, vyhlazovacích táborech i původní budovy lágrů, zachycoval návraty přeživších. Ti následně předávali svědectví svým potomkům, čímž Dias v čase zdokumentoval i kulturu připomínání.

Diasově tvorbě je věnované i letošní Bubnování pro Bubny pořádané pražským Památníkem ticha, které se na nádraží Bubny koná tuto sobotu odpoledne, ve výroční den prvního transportu o tisíci lidech. Do roku 1945 jich tudy do ghett a koncentračních táborů prošlo na 50 tisíc. Tradičním bubnováním pořadatelé s návštěvníky společně vyjadřují svůj postoj k mlčení, které bylo spolupachatelem masové vraždy.

Památník ticha s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze a Židovským muzeem je také pořadatelem výstavy z Diasovy pozůstalosti, která se nachází ve čtvrtém podlaží Domu U Černé Matky Boží. Více než 100 fotografií ukazuje místa paměti, symbolické scény, chvíle usebrání, šťastných shledání a piety. Několik snímků se jako prolog k výstavě nachází na nádraží Bubny.

"Expozice třicetiletého svědectví návratů na stigmatizovaná místa je vzpomínkou na nedávno zesnulého fotografa a také zamyšlením nad současným pohledem na odkaz, se kterým pracujeme," říká autor konceptu, námětu a scénáře výstavy Pavel Štingl.

Výstava vzdává hold Diasově dílu. "Ctí jeho pohled na fotografii a zároveň představuje současný kurátorský výběr z více než pěti tisíc fotografií, přičemž většina z nich nebyla dosud veřejně prezentována," doplňuje Štingl.

Součástí přehlídky Diasových fotografií je doprovodný program. Komentované prohlídky se konají 19. října, 2. a 11. listopadu. 26. října je v plánu přednáška historika fotografie Tomáše Pospěcha.

V nabídce je i program pro školy, který studentům i pedagogům nabídne vhled do zobrazování a interpretace historie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy