Vyšly neznámé texty Jaroslava Haška

Hej, ČTK
22. 11. 2005 6:00
Ester Kočičková a vnuci Jaroslava Haška a Josefa Lady pokřtili knihu neznámých textů Jaroslava Haška.

Kniha se jmenuje Když bolševici zrušili vánoce a obsahuje různé humoristické a satirické texty Jaroslava Haška, které nalezl a uspořádal editor Petr Kovařík. Jde o texty neznámé, utajené a "pravděpodobné".

O těch posledních Petr Kovařík říká: "Kromě toho jsou v naší knize i některé texty, u nichž je Haškovo autorství možné a pravděpodobné. V tomto případě jsem přihlédl k časopisu Karikatury, kde působil jako redaktor Josef Lada. Právě tam Hašek nejednou popsal celé číslo pod různými pseudonymy, iniciálami či se nepodepsal."

Knihu doprovázejí samozřejmě ilustrace Josefa Lady, stejně jako Haškovo nejslavnější dílo, Osudy dobrého vojáka Švejka. Podle Kovaříka je ale vydané Haškovo dílo stále nekompletní, šestnáctisvazkové pramenné vydání Haškových spisů z let 1955 - 1973 neobsahuje vše. Haškův vnuk Richard k tomu řekl: "Každá doba si mého dědečka tak trochu přivlastňovala. A co se nehodilo, škrtla."

O tom, jak byl Hašek využíván v různých českých dějinných epochách, mluví v doslovu ke knize i Kovařík, cituje přitom zápis z deníku spisovatele Václava Kaplického z 50. let: "Stejně jako komunisté si ho mohou přivlastňovat legionáři, ruští monarchisté nebo anarchisté. Všichni do jisté míry právem, neboť Hašek se měnil podle okolností a vždy jako politik upřímně věřil tomu, co psal. Stálý povahový rys Haškův byl sklon k satiře, k níž ho sváděly poměry, v nichž žil."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy