Východočeská galerie získala 177 děl včetně maleb Dlouhého a Lomové

ČTK ČTK
16. 2. 2021 13:28
Východočeská galerie v Pardubicích vloni získala 177 nových uměleckých děl. Při akvizicích se zaměřuje na to, aby ve sbírkách zaplnila generační mezery. Také chce mít zastoupeny výjimečné tvůrce.

Za koupi 42 prací galerie vydala 3,511 milionu korun, od ministerstva kultury na akvizice získala 2,337 milionu korun. Darem pak obdržela 135 děl v hodnotě 146 tisíc korun.

"Výběr probíhal také s ohledem na přípravu expozic pro nové prostory galerie ve Winternitzových automatických mlýnech. Sbírka byla obohacena o práce klasiků majících vztah k Pardubickému kraji, zvláště v návaznosti na úspěšnou výstavu Starý psi, a o díla výtvarníků a výtvarnic střední a mladší generace," říká ředitelka galerie Hana Řeháková.

K nejvýznamnějším loňským akvizicím patří obraz Bedřicha Dlouhého Testování baroka (Caravaggio) z roku 1988 za 700 tisíc korun. "Střetává se v něm několik pólů autorovy tvorby, programový návrat k minulosti, zalíbení v malbě barokních velikánů, principy asambláže a především téma testování, zkoušení," vypočítává Řeháková.

Skutečnost, že jde o zásadní dílo, dokládá přítomnost obrazu na Dlouhého monografické výstavě v Galerii hlavního města Prahy. Ta se konala od listopadu 2019 do března 2020 ve výstavních sálech Městské knihovny.

Mezi loňskými nákupy Východočeské galerie dále vyniká rozměrné sousoší Slunečné dědictví synům a dcerám z roku 2019 od Anny Hulačové, jež patří k nejvýraznějším a nejoceňovanějším českým autorkám současnosti. Její tvorba je pravidelně zastoupena na výstavách doma i v zahraničí.

Sousoší představila vloni na jaře v prostoru pražské Fakultní nemocnice v Motole. Vychází ze vzpomínek na dětství na venkově, kde zemědělské stroje sloužily dětem spíše jako atrakce a prolézačky. Centrálním objektem je obraceč sena s paprskovými koly, která připomínají kolotoč a vyzývají ke hře.

Za přínos galerie považuje dar 130 juvenilních prací sochaře a malíře Františka Kyncla. Pardubický rodák žil v letech 1934 až 2011. Nově získaná díla spolu s dvěma takzvanými fonetickými malbami vhodně doplňují kvalitní soubor jeho prací ve zdejší sbírce.

Mezi další autory, jejichž díla instituce zakoupila, patří Jolana Havelková, Patrik Hábl, Tomáš Švéda, Jakub Švéda, Jan Kovářík, Jiří Lacina, Josef Procházka, Vladimír Skrepl a Ivana Lomová.

V roce 2019 galerie získala do sbírek 25 nových děl. Za exponáty vydala 3,887 milionu korun, pět získala darem. V letech 1989 až 2018 koupila nebo dostala 262 obrazů, 77 plastik, 596 kreseb a 381 grafických listů.

Vznikem nové fotografické sbírky, která zahrnuje především rozsáhlý soubor negativů a fotografií pardubického fotografa Jiřího Tomana, dosáhl počet přírůstků v tomto období čísla 11 371.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy