Výčep u galerie v Brně připomíná, že útočištěm umělců byla hospoda

Výčep u galerie v Brně připomíná, že útočištěm umělců byla hospoda
Na nádvoří Pražákova paláce vznikl funkční Výčep U Pražáků. Doplní jej kulturní program více či méně spojený s expozicí moderního a současného umění Art is Here, kterou návštěvníci najdou uvnitř budovy.
"Projekt Beer is here tematizuje nonkonformní uměleckou pospolitost v období normalizace, pro níž bylo pivo a hospoda místem umělecké i občanské svobody," vysvětluje šéfkurátor Moravské galerie Ondřej Chrobák.
Výčep je otevřený vždy od středy do pátku v čase 16:00 až 22:00.
Kromě piva se návštěvníci mohou těšit na přednášky, autorské prezentace, rekonstrukce klíčových uměleckých akcí spojených s pivem, filmové projekce nebo koncerty pod širým nebem.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
17. 5. 2020 8:30
Hospodu jako tvůrčí prostor a útočiště nekonformních umělců připomíná sezonní projekt Moravské galerie v Brně. Na nádvoří Pražákova paláce vznikl funkční Výčep U Pražáků. Doplní jej kulturní program více či méně spojený s expozicí moderního a současného umění Art is Here, kterou návštěvníci najdou uvnitř paláce.
 

Právě se děje

před 22 minutami

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

"Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle," uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros. Kdysi prosperující země vyvážející ropu zažívá již čtvrtým rokem velice rychlý růst cen. V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2665 procent.

Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze podle agentury AFP pořídit zhruba kilogram rajčat nebo "250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla". Bolívary Venezuelané používají hlavně pro placení jízdného v hromadné dopravě. Při běžných platbách Venezuelané spíše využívají výrazně stabilnější americký dolar, který se stal faktickým oběživem v zemi. Podle oficiálního kurzu jeden dolar stojí zhruba dva miliony bolívarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy