Vítr, který může působit jako oheň. Malíř Hísek zohlednil stěhování i pandemii

Vítr, který může působit jako oheň. Malíř Hísek zohlednil stěhování i pandemii
Ukázka z děl Jana Híska.
Snímek z výstavy děl Jana Híska.
Ukázka z děl Jana Híska.
Ukázka z děl Jana Híska.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
19. 10. 2021 19:16
Období pandemie koronaviru, s ním spojené omezení pohybu, stěhování do místa, kde prožil dětství, i další životní změny se promítly do nových obrazů Jana Híska. Díla z posledních tří let nově vystavuje v galerii DSC na pražském Starém Městě.

Přehlídka nazvaná Údiv větru zahrnuje především velkoformátová plátna, často laděná do červené nebo světle modré. Potrvá do 12. listopadu.

Malíř, grafik a ilustrátor Hísek se narodil roku 1965. Studia na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru knižní kultury a ilustrace uzavřel roku 1991 ilustracemi k symbolistickým básním Jana Opolského nazvanými Hadí král. Dodnes Hísek ilustroval přes dvě desítky knih.

V posledních letech v jeho tvorbě převažuje malba. Vždy pro něj byla důležitá představivost, obrazy ale také bývají provázané s jeho osobním životem. "Obecně se dá říct, že současné obrazy jsou do značné míry reflexí ztišení a dlouhodobé samoty, tak jak je znenadání přinesla pandemická situace," říká kurátor výstavy Radek Wohlmuth.

"Spolu s ní se samozřejmě také v dříve jen těžko představitelné intenzitě objevily obavy a pocit nejistoty, včetně úvah o křehkosti, zranitelnosti, konečnosti a pomíjivosti lidského bytí," míní Wohlmuth.

Změnu přineslo i Hískovo stěhování na pražské Staré Město, do místa jeho dětství, ke kterému má silné citové pouto.

Název výstavy podle Wohlmutha iniciovaly dvě postavy z klíčového obrazu Mars, jejichž vztahy se podle autora "dějí v určitém větru". Ten může s ohledem na barevnou výpověď působit stejně jako oheň i voda.

Zastřešujícím termínem by mohlo být slovo proudění, označující pohyb částic určitým směrem, jež je všem těmto třem živlům společné, uvažuje kurátor. "Nese s sebou věci z minulosti, jiné se aktuálně dějí a další se teprve blíží za horizontem. Tak jako plyne čas, který je ve skutečnosti hlavním tématem 'vizuálního přemýšlení' Jana Híska," dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy