VIDEO To je Izrael! S trhlinami, paradoxy, ale bez předsudků

Blahoslav Baťa, Lenka Lindaurová
24. 10. 2014 13:24
Podívejte se na videorecenzi expozice dvanácti známých fotografů v pražském centru DOX. Během minulých pěti let vytvořili tisíce fotografií Izraele, z nichž několik set vystavili v Praze.
Podívejte se na videorecenzi výstavy This Place v DOXu. | Video: Lenka Lindaurová, Blahoslav Baťa

Video - Už z názvu expozice This Place – Izrael očima 12 světových fotografů v DOXu je patrné, o jak nebezpečnou zakázku může jít. Ne kvůli válečným izraelsko-palestinským konfliktům, ale z hlediska umělecké svobody.

Právě tak slavní autoři, kteří se na tomto projektu sešli, podobné zakázky nepřijímají a „politické“ zadání je pro ně nepřijatelné.

Fotograf Frédéric Brenner, který izraelské téma vnímal jako výzvu, ostatní přesvědčil, aby toto konkrétní místo brali jako metaforu. Od roku 2009 do roku 2014 v různých časových intervalech a na různých místech vytvářeli nejslavnější fotografové svůj vlastní příběh, který dokázali absolutně odříznout od mediálního obrazu politické situace.

Vznikly tak záznamy velmi subjektivní a velmi různorodé, jež jako mozaika podávají divákovi mnohem zajímavější pohled na místo, které lze jen těžko vnímat bez předsudků.

Výstava, která bude putovat do Izraele a pak do USA, navíc ukázala v Praze autory opravdu výjimečné: jsou tu Jeff Wall, Thomas Struth, Wendy Ewald, Josef Koudelka či Stephen Shore…

This Place – Izrael očima 12 světových fotografů, Centrum současného umění DOX, Praha, 24. října 2014 - 2. března 2015.

 

Právě se děje

před 24 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy