VIDEO: Plastici hrají ve zlaté kapličce

kul
22. 2. 2007 12:00
Praha - Nejen dnešní premiéru hry Toma Stopparda Rock'n'roll v Národním divadle předznamenají živá vystoupení Plastic People of the Universe.

Soud se skupinou vedl ke vzniku Charty 77 a jejich příběh patří do hry, která začíná v Cambridgi po vpádu sovětských vojsk do Československa v roce 1968 a končí koncertem Rolling Stones na pražském Strahově 19. srpna 1990.

Historie totalitního Československa je tu zaznamenána z dvojí perspektivy - československých disidentů a anglického levicového intelektuála.

Podívejte se na video ze zkoušky

Autor se premiérového večera osobně zúčastní. Přijede z New Yorku a druhý den odcestuje do Moskvy. Hlavní role ztvární David Prachař, Alois Švehlík, Miluše Šplechtová a Jan Hartl.

Režisér inscenace Ivan Rajmont upozorňuje na marné pokusy domácích dramatiků vyrovnat se se současností. Podle něj jde o první hru, která je obrazem toho, co bylo.

"Nemyslím si, že všichni diváci jsou fandy Plastiků - proto chci, aby tam každý večer byli. Lidé tak uvidí a uslyší, o čem se ve hře mluví," vysvětlil. Hudbu považuje za podstatnou součást inscenace, rock byl tehdy vnímán jako symbol odporu.

Podle dramaturgyně Lenky Kolihové Havlíkové je hra kontrastem dvou světů. Obsahuje i úryvky z disidentské literatury, především polemiku mezi Václavem Havlem, Ludvíkem Vaculíkem a Milanem Kunderou, ale i citace z prací Ivana Jirouse.

"Je až neuvěřitelné, jak s tím autor dokázal pracovat; každá z postav je reprezentantem určitého způsobu myšlení a postojů," uvedla.

Vůbec prvního uvedení Stoppardova textu se loni v červnu zúčastnil v Londýně bývalý prezident Václav Havel, jemuž je hra věnována, Mick Jagger z Rolling Stones nebo bývalý generální tajemník NATO George Robertson.

Česká první scéna je prvním divadlem na kontinentě, které Stoppardovu novinku po Londýně představí.

 

Právě se děje

před 42 minutami

 Kvůli spornému zákonu o hanobení čínské národní hymny obyvatelé Hongkongu opět protestují v ulicích

Policie na jejich rozehnání použila slzný plyn a ve velkém počtu střeží budovu hongkongského parlamentu, který má dnes normu projednávat, uvedla agentura DPA.

Stovky příslušníků pořádkové policie v očekávání nepokojů vztyčily kolem parlamentu dvoumetrovou bariéru. Demonstranti se však v masovém měřítku nesešli, uvedl hongkongský deník South China Morning Post. Podle něj skupinky demonstrantů ojediněle zastavovaly dopravu a policie proti nim použila slzný plyn. Zatčeno bylo 16 demonstrantů, z nichž tři jsou obviněni, že u sebe měli zápalné láhve.

Zdroj: ČTK
Další zprávy