Věstonická venuše se v Londýně objeví vedle Matisse

Kultura ČTK Kultura, ČTK
5. 2. 2013 19:59
Britské muzeum vystavuje nejstarší figurativní umění vedle moderních inspirací pravěkem
Věstonická venuše (vpravo), nejstarší keramická figurka na světě a venuše nalezená u Grimaldi v Itálii - stará 20 tisíc let
Věstonická venuše (vpravo), nejstarší keramická figurka na světě a venuše nalezená u Grimaldi v Itálii - stará 20 tisíc let | Foto: Telegraph.co.uk

Londýn - Britské muzeum v Londýně připravilo jedinečnou výstavu Umění doby ledové: Zrození moderní mysli. Mezi exponáty je i nejméně 27 tisíc let stará Věstonická venuše a dalších třiadvacet předmětů, které zapůjčilo Moravské zemské muzeum. Londýnská výstava paleolitického umění se oficiálně otevře ve čtvrtek 7. února a potrvá do 26. května.

"I ve věku superlativů má Britské muzeum něco speciálního - nejstarší známé figurativní umění světa," vyzdvihuje jedinečnost expozice agentura AP.

Věstonická venuše s obrazem Henriho Matisse
Věstonická venuše s obrazem Henriho Matisse | Foto: British Museum

Přestože exponáty pamatují mamuty, udivují svou propracovaností. "Jsou to umělecká díla, ne pouhé prehistorické artefakty. Důmyslné řezby, skulptury a kresby lidí i zvířat někdy vypadají, jako kdyby je vytvořili Pablo Picasso nebo Henry Moore," píše AP.

Sošky, kresby a portréty z období před 40 až 10 tisíci lety mají návštěvníkům ukázat, že prehistoričtí umělci už byli schopni uvažovat podobně jako moderní lidé, a to i v abstraktních pojmech či symbolech. "Jsou úplně jako moderní lidé," řekla kurátorka londýnské výstavy Jill Cook. Jejich umělecká díla podle něj ukazují, že měli "vizuální mozek schopný představivosti a tvořivosti".

"Zhruba před čtyřiceti tisíci lety se výrazně ochladilo a lidé museli bojovat o přežití, ale také se více upínali k duchovnu a k umělecké tvorbě," domnívá se Cook.

Britské muzeum výstavu sestavilo z vlastních sbírek a výpůjček z celé Evropy. Jen málo předmětů je ze dřeva, které bylo v době ledové poměrně vzácným materiálem používaným hlavně jako palivo. Artefakty jsou většinou z kostí, klů a parohů, někdy z kamene nebo hlíny. Zobrazují často zvířata, která jsou dnes vzácná, nebo dokonce vyhynulá: mamuty, bizony, lvy nebo rosomáky.

Prehistorická díla jsou vystavena vedle obrazů i soch moderních umělců, kteří někdy v prehistorickém období čerpali inspiraci. Slavná Věstonická venuše se tak v Londýně ocitla v sousedství obrazu nahé ženy od Henriho Matisse z roku 1950.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 41 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy