Veletržní palác bude mít šéfa až po změnách v NG

Kultura ČTK Kultura, ČTK
9. 2. 2012 17:16
Nové vedení chce opustit Jiřský klášter a další budovu
Foto: Profimedia.cz

Praha - S výběrem nového ředitele Sbírky moderního a současného umění čeká Národní galerie v Praze na dobu, kdy bude mít celá instituce novou organizační strukturu.

Nové vedení NG plánuje i další změny - kromě opuštění Jiřského kláštera na Pražském hradě by se galerie chtěla zbavit i další budovy, kterou dnes užívá k výstavním účelům. Zásadní změna se má týkat prezentace moderního a současného umění, galerie také chce systematicky spolupracovat s externími kurátory. 

Foto: Chmee2/ licence CC-BY-SA

Klášter sv. Jiří NG opustí na konci února; byla v něm jen v pronájmu, objekt patří Správě Pražského hradu. Umění 19. století dosud v klášteře prezentované se v budoucnu přesune do Salmovského paláce. Pouze k výstavním účelům NG využívá dům U Černé Matky boží a Valdštejnskou jízdárnu patřící Senátu. Další objekty slouží zejména stálým expozicím, přestože se i v nich konají dočasné výstavy.

NG byla za minulého vedení kritizována za to, že se soustředí na získávání nových budov na úkor jiných činností. "Rozsah sbírek NG a potřeba jejich prezentace však další snižování počtu budov neumožňují. Je nutné změnit způsob rozhodování o umístění stálých expozic," uvedl náměstek ředitele NG Nikolaj Savický.

Od prosince pracuje skupina odborníků z NG i dalších institucí, která hledá optimální umístění expozic. Podle dřívějších plánů by se například mělo gotické umění odstěhovat z Anežského kláštera, kde ho ohrožují povodně.

Čtěte také:
Knížák údajně zkresloval rozpočet Národní galerie

Výrazně změnit chce galerie prezentaci moderního a současného umění. Když v září odešel její ředitel Tomáš Vlček, slibovala NG na jeho místo konkurz. Nyní ale říká, že nejprve musí změnit organizační strukturu celé galerie a "teprve z jejích změn vyplynou přesné požadavky na personální obsazení jednotlivých pozic".

Mistr Vyšebrodského oltáře, Oltář vyšebrodský, Zvěstování Panně Marii, Praha, kolem 1350
Mistr Vyšebrodského oltáře, Oltář vyšebrodský, Zvěstování Panně Marii, Praha, kolem 1350 | Foto: ngprague.cz

Veletržní palác sice patří k nejnavštěvovanějším objektům NG, i podle odborníků mimo galerii ale není ideálním sídlem pro sbírky v něm umístěné. "Problém Veletržního paláce tkví jak v charakteru budovy, původně postavené pro zcela jiný účel, tak v lokalitě, kde se nachází," říká Savický.

Objekt proto čeká řada změn, které "by měly vést k jeho oživení". Cílem těchto změn je vrátit společenský ruch nejen do samotné NG, ale také do okolí. Galerie chce proto na tomto plánu spolupracovat s radnicí Prahy 7. Nicméně galerie neplánuje, že by se Veletržní palác, respektive Sbírka moderního a současného umění mohla od NG odtrhnout, o čemž se občas spekuluje.

Národní galerie letos dostala od státu příspěvek o 15 procent nižší než loni; namísto 238 milionů korun jen 204 miliony. Výpadek příjmů pro NG v roce 2012 představuje nejen problém se splácením minulých závazků, ale také při financování nákladů na stěhování sbírek z expozice v Jiřském klášteře.

Finanční závazky z minulosti prý galerie splácí na úkor běžného provozu. Ministerská dotace na rok 2012 a vlastní výnosy ze vstupného a pronájmů podle Savického nepokryjí potřeby spojené s veřejnou službou, zvláště pak s výstavním programem. Loni byly celkové náklady NG i po úsporách 330 milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy